PlugBox

Zobacz, o czym trzeba pamiętać, stawiając publiczną stację ładowania samochodów elektrycznych!

Nacisk władz UE na elektryfikację transportu drogowego zwiastuje koniec sprzedaży nowych aut spalinowych. W efekcie rośnie zainteresowanie pojazdami EV, a ponieważ gdzieś trzeba zasilać ich baterie, pojawia się ciekawa perspektywa na dodatkowy dochód dla przedsiębiorców. Stawiając publiczne stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, których w Polsce jest niewiele, mogą oni zarabiać na elektromobilności. Jeśli masz takie plany, z artykułu dowiesz się, o czym pamiętać przed realizacją tej inwestycji oraz z jakimi kosztami się wiąże – skorzystaj z porad specjalistów naszej firmy PlugBox.

stacja-ladowania-samochodow-elektrycznych

Spis treści

Publiczna stacja ładowania samochodów elektrycznych to pomysł na dodatkowy dochód!

Według danych statystycznych w 2021 roku w Polsce odnotowano ponad 120-procentowy wzrost sprzedaży aut EV. Na razie dotyczy on niewielkich liczb w porównaniu z tym, ile w tym samym czasie zarejestrowano nowych pojazdów spalinowych, ale wyraźnie pokazuje pewien trend. Ponieważ elektromobilność cieszy się coraz większą popularnością, wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na ogólnodostępne ładowarki. Związana z nimi infrastruktura jest dopiero na początkowym etapie rozwoju, dlatego publiczna stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych to świetny pomysł na dodatkowy dochód dla przedsiębiorstwa.

Relatywnie niewielkie ryzyko związane z taką inwestycją wynika zarówno z relatywnie niskich kosztów jej realizacji, jak i charakterystyki polskiego sektora mieszkaniowego. W naszym kraju mamy około 13 milionów mieszkań, z czego blisko 60% znajduje się w budynkach wielorodzinnych. Dlaczego jest to istotne z punktu widzenia zarabiania na elektromobilności? Wkrótce część właścicieli takich lokali mieszkalnych, może zacząć wchodzić w posiadanie samochodów EV. W ich przypadku ładowanie pojazdów elektrycznych w domu jest niemożliwe. Muszą korzystać z szybkich ładowarek na publicznych stacjach, więc stanowią ogromną grupę potencjalnych klientów.

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w takie urządzenia, postaw na sprzęt naszej firmy – zapoznaj się z ofertą PlugBox!

Jak otworzyć publiczną stację ładowania?

Przyjęta w roku 2018 ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadziła przepisy, które zachęcają do stawiania publicznych punktów szybkiego ładowania pojazdów EV. Zdjęły one z właścicieli stacji dla takich samochodów obowiązek posiadania koncesji na sprzedaż energii elektrycznej. Jednocześnie umożliwiły budowę obiektu bez pozwolenia. Oczywiście musi on spełniać określone normy techniczne, o czym więcej w dalszej części. Jednak niezależnie od tego, oba powyższe przepisy obniżają koszt inwestycji i upraszczają związane z nią procedury formalne.

Wymagania techniczne dla publicznych stacji ładowania

W kwestii lokalizacji takiego punktu najważniejsze jest to, aby znalazł się on poza strefą zagrożenia wybuchem. Z kolei na publicznej stacji umożliwiającej szybkie ładowanie samochodu elektrycznego, muszą znaleźć się następujące elementy:

  • instrukcja obsługi ładowarki oraz wykaz zagrożeń związanych z jej pracą,
  • tabliczki znamionowe na urządzeniach do zasilania pojazdów EV,
  • wymagane przepisami PPOŻ zabezpieczenia,
  • numer telefonu do zarządcy/właściciela obiektu – do kontaktu w razie awarii.

Jednocześnie zgodnie z przepisami o elektromobilności, obiekt musi zapewniać dostęp do określonych wtyczek stosowanych w autach EV. Więcej informacji na temat tych złącz znajdziesz w bazie wiedzy PlugBox – sprawdź!

ladowanie-pojazdow-elektrycznych

Ile można zarobić, stawiając publiczną stację ładowania?

Czy wiesz, że koszt publicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych, a konkretniej zakupu urządzenia, zaczyna się już od około 7500 zł? Właśnie za tyle nasza firma PlugBox sprzedaje najtańsze modele. Jak szybko wydatek ten się zwróci?

Właściciele punktów zasilania pojazdów EV zarabiają przeciętnie od 1 do 3 zł na każdej kilowatogodzinie. Zakładając najniższy zysk i użytkowanie ładowarki tylko przez 3 godziny dziennie, jej zakup zwróci się już po zaledwie 4 miesiącach!

Dostarczymy Ci publiczną stację ładowania!

Jak widzisz, początek rozwoju elektromobilności daje ogromne perspektywy w zakresie zarabiania na związanej z nią infrastrukturze. Jeśli chcesz uzyskiwać dochody z posiadania publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, skorzystaj z oferty naszej firmy PlugBox. Sprzedajemy wiele rodzajów szybkich ładowarek do samochodów EV. Pomożemy Ci w ich wyborze i zapewnimy wsparcie przy wyliczaniu kosztów inwestycji – zapraszamy do kontaktu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top