PlugBox

Wtyczki do samochodów elektrycznych – czy wszystkie są takie same?

Wraz z rozwojem elektromobilności powstawały różne standardy wtyków do zasilania akumulatorów aut EV. Co więcej, działające na terenie Polski stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych niekoniecznie w każdym przypadku mają wsparcie dla wszystkich z nich. Z tego powodu warto znać wersje wtyczek. W artykule opisują je specjaliści naszej firmy PlugBox sprzedającej domowe i publiczne ładowarki samochodów EV – zapraszamy do lektury!

ladowarki-samochodow-elektrycznych

Spis treści

Jakie gniazdka mają samochody elektryczne?

Jeśli myślisz, że pojazdy EV posiadają jedno gniazdko do zasilania baterii, jesteś w błędzie. Na świecie funkcjonuje kilka standardów wtyków umożliwiających m.in. szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach publicznych lub z użyciem domowych ładowarek. Poszczególne z nich stosowane są wyłącznie w obrębie określonych kontynentów, jednak zawsze możesz kupić auto przeznaczone na rynek inny niż europejski.

Na szczęście w Polsce publiczne stacje dla pojazdów EV muszą być wyposażane, podobnie jak w innych krajach Europy, w standard Type 2/CCS Combo 2, natomiast w innych częściach globu:

  • Type 1/CCS Combo 1,
  • CHAdeMO/Type 4,
  • Tesla Charging Controler.

Oczywiście wtyczka to jedno, gdyż kupując pojazd elektryczny, powinieneś także wiedzieć, jakie są rodzaje ładowarek, w tym domowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w bazie wiedzy PlugBox, dostępnej na naszej stronie.

Type 1/CCS Combo 1

Złącza te wykorzystywane są w Ameryce Północnej. Wtyczka Type 1, w którą wyposażona jest publiczna lub domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych ma 5 pinów. Służy do zasilania prądem AC o mocy do 19,2 kW, a wersji ulepszonej do 90 kW. W modelu CCS Combo 1 pojawiają się dodatkowe dwa grube piny w dolnej części. Umożliwiają podłączanie pojazdów EV do ładowarek prądu DC, w tym działających trybie szybkim z mocą do 350 kW.

Jedno z powyższych gniazd znajdziesz m.in. w takich amerykańskich wersjach aut, jak:

  • Chevrolet Volt i Spark,
  • BMW i3,
  • Nissan Leaf.

Type 2/CCS Combo 2

Te wtyczki uznaje się za standard europejski – znajdziesz je w każdym pojeździe EV przygotowanym na rynek EU. Gniazdo Type 2 ma 7 pinów, natomiast w wersji CCS Combo 2 trzy na górze oraz dwa grube na dole. Pierwsza wersja złącza umożliwia ładowanie prądem zmiennym na stacji publicznej lub domowej. Z kolei druga – stałym, gdzie teoretycznie obsługujące ją i stosowane w Polsce szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych mogą pracować z mocą nawet do 350 kW.

Jak podkreślają specjaliści naszej firmy PlugBox, standard CCS Combo 2 znajdziesz w aucie praktycznie każdej marki z roczników po 2016/17 roku.

stacje-ladowania-pojazdow

Type 3

Pierwotnie wtyczka Type 3 miała być standardem na europejskim rynku, jednak została wyparta przez Type 2. Złącze to pojawiało się wyłącznie w grupie mini aut. Możesz spotkać je tylko w samochodach elektrycznych wyprodukowanych przed 2010 rokiem. Z tego powodu jest rzadko spotykane w Polsce na stacjach szybkiego ładowania pojazdów EV i próżno szukać go w większości modeli domowych ładowarek.

Tesla Charging Controler

Europejskie wersje elektrycznych pojazdów marki Tesla wyposażane są we wtyczkę Type 2/CCS Combo 2. Jednak gdy sprowadzisz takie auto z USA, znajdziesz w nim złącze Tesla Charging Controler. Niestety na terenie Polski nie ma szybkich ładowarek samochodów EV, które wspierają ten standard. Będąc właścicielem takiego modelu, wybierając się na stację ładowania, musisz zabrać ze sobą przejściówkę.

CHAdeMO/Type 4

Na koniec wycieczka do krajów azjatyckich, gdyż to właśnie tam stosowany jest ten standard. Gniazdko Type 4/CHAdeMO jest w każdym pojeździe elektrycznym przeznaczonym na rynek Azji. Ma je m.in.:

  • Nissan Leaf i e-NV200,
  • Mazda Demio EV,
  • Kia Soul EV.

To 4-pinowe złącze umożliwiające szybkie ładowanie samochodu prądem stałym. Maksymalna moc wyposażonej w nie domowej lub publicznej ładowarki wynosi około 62 kW. Znajdziesz je na wielu działających w Polsce stacjach dla aut EV.

Zamów stację ładowania z odpowiednią wtyczką

Powyższa wiedza jest ważna zarówno dla użytkowników pojazdów EV, jak i osób inwestujących w domową lub publiczną stację ładowania. Jeśli chcesz kupić takie urządzenie, zapoznaj się z ofertą naszej firmy PlugBox. Dostarczamy na terenie Polski wysokiej klasy ładowarki do samochodów elektrycznych, w tym szybkie. Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne w wyborze – zapraszamy do kontaktu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top