PlugBox

PlugBox stacje ładowania samochodów

Rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych

Istotnym czynnikiem dla użytkownika pojazdu elektrycznego jest czas jego ładowania. Zależy od mocy stacji ładowania oraz jej rodzaju. Na rynku obecne są stacje ładowania korzystające z prądu przemiennego (AC, ładowanie w trybie „mode 3”). W tym trybie ładowarka pełni funkcję swego rodzaju zasilacza, który dostarcza prąd do przetwornicy zainstalowanej w samochodzie. To właściwie samochód jest mózgiem tej operacji i decyduje jaką mocą będzie ładowany pojazd. Są to urządzenia bardzo efektywne kosztowo. Wadą jest jednak to, że dostępne na rynku moce ładowarek mieszczą się w zakresie 3-22kW. Zatem pełne naładowanie pojazdu wyposażonego w baterię o pojemności choćby 30kWh zajmie w najlepszym wypadku nieco ponad godzinę. Zatem ładowarki te są bardzo popularne w domach jednorodzinnych, garażach, parkingach oraz hotelach. Drugim typem ładowarek, są stacje ładowania prądem stałym. (DC, tak zwany „mode 4”). Są to urządzenia profesjonalne, o dużej mocy. Ładowarka DC nie korzysta z przetwornika umieszczonego w samochodzie. Ładuje bezpośrednio baterię. Na rynku dostępne są ładowarki o mocach sięgających nawet 300kW. Zatem naładowanie popularnego Nissana Leaf zajmie tylko…6 minut. To już czas podobny do zwyczajnego tankowania samochodu benzyną. Zatem ten typ stacji będzie popularny przy drogach, sklepach i innych miejscach, gdzie klienci spędzają wyłącznie kilka lub kilkanaście minut. Oczywiście koszt takiej stacji jest nieporównywalny do ładowarki AC. Stacje te to koszt zaczynający się od kilkunastu tysięcy złotych.

Koszt używania samochodu elektrycznego

Obecnie użytkowanie samochodu elektrycznego kryje w sobie aspekt nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny. Jest to jeden z najtańszych sposobów na podróżowanie. Koszt przejechania 100km zależy od dostawcy energii (jeśli ładujemy auto w domu/biurze) lub od operatora stacji ładowania i cen jakie oferuje. Średnio można przyjąć, że przejechanie 100km kosztuje około 8PLN.

Rodzaje wtyczek do samochodów elektrycznych

Na rynku europejskim dominują cztery rodzaje wtyczek do samochodów elektrycznych. Do ładowania prądem zmiennym (AC) używa się wtyczkę Typu 1 oraz Typu 2, tzw.Mennekes. Przy czym typ 2 jest uznawany za standard i jest to najpopularniejsza wtyczka jaką można spotkać w Polsce. Natomiast by naładować pojazd przy użyciu stacji prądu stałego (DC), używa się wtyczki typu CHAdeMO, która jest standardem zaczerpniętym z Azji. Ten rodzaj nazywany jest czasem typem 4. Europa natomiast używa rozszerzenia wtyczki Typu 2, o dwa dodatkowe piny, która nazywa się CSS Combo. Potwierdza to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ENERGII z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, w myśl którego w publicznych stacjach ładowania w Polsce, obowiązują wtyki typu 2 dla prądu przemiennego, oraz CSS Combo 2 dla prądu stałego.

Poniżej lista najpopularniejszych marek wraz z informacją jakich wtyczek używa dany producent

AC | Mode 3 – Type 1

AC | Mode 3 – Type 2

DC | Mode 4 – CHAdeMO

DC | Mode 4 – CCS – ComboT2

Scroll to Top