PlugBox

Baza wiedzy

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Plugbox Europe to polska firma, zajmująca się produkcją, dystrybucją, montażem oraz serwisowaniem stacji ładowania. Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2019 roku w Poznaniu. Dotychczas obsłużyliśmy setki klientów, dostarczając innowacyjne rozwiązania z zakresu emobilności. W zeszłym roku rozpoczęliśmy prace nad autorską aplikacją Communev, architekturą do zarządzania stacjami ładowania. Communev prężnie się rozwija, a lista stacji, która dołączyła do systemu stale rośnie. Mamy nadzieję, że podejmiemy współpracę na wspólnej drodze do energetycznej transformacji transportu w Polsce!

Na rynku obecne są stacje ładowania korzystające z prądu przemiennego (AC) oraz stałego (DC). Mimo, że nie istnieje oficjalny podział na ładowarki dla domu czy firmy – ze względu na cechy stacji ładowania pewne ładowarki z naszej oferty mają większe predyspozycje do montażu w konkretnym miejscu. 

Stacje AC, czyli stacje ładowania prądem przemiennym, często są określane mianem „wolniejszych ładowarek” – są popularnym rozwiązaniem dla domów i stacji w firmach, chociaż równie często można spotkać je na polskich drogach. Stacje AC są wolniejsze, a średni czas naładowania baterii wynosi od 1 do kilku godzin. Stacje AC są jednak duże tańsze, prostsze w montażu – dlatego często wybierane są przez osoby prywatne.

Stacje DC, czyli „szybkie ładowarki” wykorzystując prąd stały. Takie urządzenia dysponują bardzo dużymi mocami ładowania i wymagają specjalistycznej, przez co nie nadają się do domowych instalacji. Stacje DC są dużo szybsze – pełne naładowanie samochodu elektrycznego liczy się tu w minutach, nie godzinach. Z tego względu często montowane są jako stacje publiczne oraz stacje dla użytku własnego firm, posiadających własne floty pojazdów elektrycznych.

Zacznij od zakładki Oferta – tam czekają na Ciebie wszystkie dostępne w naszej ofercie stacje. Znajdziesz tam podstawowe informacje o każdej z nich, jak również zapoznasz się z ich kartami katalogowymi.

Jeśli jednak nie wiesz jaką stację wybrać – nasi doradcy z chęcią Ci pomogą!

Aby zamówić stację:

W ciągu 24h nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i przygotują dla Ciebie pełną ofertę! Z chęcią odpowiedzą również na dręczące Cię pytania czy wątpliwości.

Odbiór UDT to wykonywana przez Urząd Dozoru Technicznego procedura oceny technicznej oraz weryfikacji zgodności danego urządzenia lub instalacji z odpowiednimi normami, przepisami i standardami bezpieczeństwa.

Wszystkie urządzenia, które pozytywnie przejdą odbiór UDT będą mogły zostać oficjalnie wprowadzone do użytku. UDT wykonuje badanie, w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o ich przeprowadzenie.

Ładując samochód na stacji publicznej się liczyć z tym, że każdy operator posiada własny cennik, od którego zależy pełen koszt ładowania. Ceny wahają się od 1zł do 4zł za 1kWh i zależą od rodzaju stacji ładowania z jakiej korzystamy (AC, DC). Ceny zależą też od indywidualnych cenników dostawców – np. w naszym systemie Communev każda osoba posiadająca stację samodzielnie określa koszt ładowania i nierzadko ceny są znacznie atrakcyjniejsze niż w przypadku stacji publicznych.

W przypadku ładowania samochodu w domu, jest on duży prostszy do oszacowania.  Wystarczy skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej, aby dowiedzieć jest jaki jest koszt 1 kWh. Nierzadko koszt ładowania w domu potrafi być nawet o połowę tańszy, niż w stacjach publicznych.

Na rynku europejskim dominują cztery rodzaje wtyczek do samochodów elektrycznych.

Do ładowania prądem zmiennym (AC) używa się wtyczkę Typu 1 oraz Typu 2, tzw. Mennekes. Typ 2 jest uznawany za standard i jest to najpopularniejsza wtyczka jaką można spotkać w Polsce.

Aby naładować pojazd przy użyciu stacji prądu stałego (DC), używa się wtyczki typu CHAdeMO, która jest standardem zaczerpniętym z Azji. Ten rodzaj nazywany jest czasem typem 4.

Europa natomiast używa rozszerzenia wtyczki Typu 2, o dwa dodatkowe piny, która nazywa się CSS Combo. Potwierdza to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ENERGII z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, w myśl którego w publicznych stacjach ładowania w Polsce, obowiązują wtyki typu 2 dla prądu przemiennego, oraz CSS Combo 2 dla prądu stałego.

Najpopularniejsze wtyczki:

AC | Mode 3 – Type 1

AC | Mode 3 – Type 2

DC | Mode 4 – CHAdeMO

DC | Mode 4 – CCS – ComboT2

Nie wiesz jaką ładowarkę wybrać?

Wybór stacji ładowania zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj pojazdu elektrycznego, dostępna moc instalacji elektrycznej oraz preferencje użytkownika. W przypadku użytku prywatnego warto rozważyć stacje o umiarkowanej mocy ładowania, zwykle w zakresie od 7 do 22 kW.

Przyjazne dla użytkownika domowego są modele z dostępnymi funkcjami takimi jak: łączenie z dedykowaną aplikacją (pokazującą aktualny status ładowania, moc ładowania itp.), jak również samodzielnie dostosowującą moc ładowania na podstawie komunikacji z samochodem.

Szczególnie chętnie wybieranym przez osoby prywatne modelem z naszej oferty jest stacja ładowania Smart.

Aby poznać możliwe rozwiązania, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dla osób prywatnych. Pozostajemy również do Państwa dyspozycji i chętnie wskażemy różnice między każdymi stacjami.

Wybór stacji ładowania dla firmy zależy od kilku kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby sprostać potrzebom zarówno pracowników obsługujących flotę pojazdów elektrycznych.

W przypadku firm polecamy zarówno stacje AC i DC.

Jeśli nie posiadasz dużej floty pojazdów elektrycznych, wybór stacji zależy od Twoich aktualnych potrzeb. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stacja firmowa będzie używana jako główna stacja, czy wyłącznie do „doładowania” samochodu w ciągu dnia. Małym firmom szczególnie polecamy stacje AC – ich zakup wymaga mniejszego nakładu finansowego, a czas ładowania samochodu pozwoli naładować go w pełni podczas, gdy Ty siedzisz przy biurku. 

W przypadku posiadania dużej floty pojazdów elektrycznych, stale będących w użyciu, polecamy stacje obsługujące zarówno standard AC i DC. Szybkie ładowania (DC) pozwoli na bieżąco doładować samochód w ciągu dnia, z kolei wolne ładowania (AC) zapewni stałe ładowania samochodów w nocy, aby rano były gotowe do pracy.

Aby poznać możliwe rozwiązania, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dla firm. Jak zawsze – pozostajemy również do Państwa dyspozycji i chętnie wskażemy różnice między każdymi stacjami.

Wybór stacji ładowania dla hotelu ma istotne znaczenie, aby zapewnić komfort i wygodę gościom, którzy podróżują pojazdami elektrycznymi.

Warto pamiętać o różnych standardach ładowania w Europie i poza nią.  Zakup adaptera do ładowania samochodów elektrycznych pozwoli naładować auta posiadającego złącze niepasujące do gniazdka ładowania.

Dla hoteli polecamy szczególnie stacje DC – ze względu na coraz większą ilość osób podróżujących samochodami elektrycznymi, coraz więcej gości będzie poszukiwać tego udogodnienia. Oferując gościom stacje DC, czyli stacje szybkiego ładowania dajemy gwarancję, że w ciągu dnia z ładowarki skorzysta nie jeden – a kilkoro gości.

Wynajmujesz dom/apartament? Powinieneś zwrócić uwagę na stacje ładowania AC. Przez naszych klientów z branży noclegowej chętnie wybierana jest stacja City.

Rozważ stacje ładowania z funkcjami przyjaznymi dla gości, takimi jak dostęp do Wi-Fi, czy nawet specjalne karty dostępu dla gości hotelowych – jak również dostęp za pośrednictwem aplikacji. Dzięki naszemu autorskiemu systemowi Communev, rozliczanie stacji ładowania jest bardzo proste! Możesz rozważyć opcje zarządzania płatnościami, na przykład oferując bezpłatne lub płatne ładowanie dla gości.

Aby poznać możliwe rozwiązania, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dla branży hotelarskiej. Jak zawsze – pozostajemy również do Państwa dyspozycji i chętnie wskażemy różnice między każdymi stacjami.

Znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

Scroll to Top