PlugBox

Poznaj TOP 3 najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce i zobacz, ile kosztuje jazda nimi!

Pod koniec stycznia 2023 po polskich drogach poruszało się nieco ponad 67 tysięcy aut EV. Z tego aż 2376 zostało zarejestrowanych tylko w tym jednym miesiącu, gdy w całym roku 2022 było to około 11000. Elektromobilność jest coraz popularniejsza, co zwiększa zapotrzebowanie na publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce i ładowarki domowe. Jesteś ciekaw, jakie pojazdy zasilane z baterii są obecnie najchętniej kupowane przez Polaków? W artykule prezentujemy TOP 3 modele wraz z informacjami o orientacyjnych kosztach jazdy nimi – sprawdź!

stacja-ladowania-samochodow-elektrycznych

Spis treści

Jakie auta elektryczne królują w Polsce i jakie koszty generują?

Wiele wskazuje na to, że od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży aut spalinowych. W efekcie obserwujemy dynamiczny rozwój infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych – pojawiają się publiczne stacje i wiele osób inwestuje w domowe ładowarki. Jednocześnie firmy z branży motoryzacyjnej prowadzą intensywne prace związane z rozwojem elektromobilności. Dzięki temu zainteresowani zakupem pojazdu EV z każdym rokiem mogą wybierać spośród coraz szerszej grupy modeli.

Pod tym kątem w Polsce największym zainteresowaniem w roku 2022 cieszyły się marki Tesla, KIA oraz Mercedes. Jednak podium prezentuje się nieco inaczej, jeśli pod uwagę weźmiemy konkretne wersje aut.

  1. Tesla Model 3
  2. Ford Mustang Mach-E
  3. Nissan Leaf

W dalszej części przyjrzymy się powyższym pojazdom i zaprezentujemy przybliżone koszty poruszania się nimi. Obliczając je, przyjęliśmy uśrednione koszty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce w roku 2022. W przypadku ogólnodostępnych, szybkich stacji cena kilowatogodziny wahała się w zakresie 1,58 – 2,30 zł (bez abonamentu), co średnio daje 1,94 zł. Z kolei właściciele domowych urządzeń (niepodłączonych do fotowoltaiki), przeciętnie płacili 77 groszy za kWh.

Jeśli chcesz zarabiać na elektromobilności i jesteś zainteresowany zakupem publicznej ładowarki do pojazdów EV, zapoznaj się z ofertą naszej firmy PlugBox.

Tesla Model 3

Auto to w bazowej wersji kosztuje 220 tysięcy złotych i jest przestronnym, 5-osobowym sedanem z klasyczną linią nadwozia. Tesla Model 3 ma silnik, który rozpędza się do 225 km/h, a pierwszą setkę osiąga po nieco ponad 6 sekundach. W najtańszej wersji występuje akumulator o pojemności 50 kW. Naładowanie go do pełna publiczną, szybką ładowarką kosztuje około 97 zł. Z kolei domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych zużyje prądu za 39 zł. Producent deklaruje zasięg na poziomie nawet 491 km, w przypadku którego koszt przejechania 100 km to odpowiednio 20 zł oraz 10 zł.

ladowanie-samochodow-elektrycznych

Ford Mustang Mach-E

Tak wysoka pozycja tego auta to zasługa od lat istniejącego w Polsce zamiłowania do amerykańskiej motoryzacji. Choć Ford Mustang Mach-E jest przedstawicielem nowej generacji pojazdów zgodnych z ideą elektromobilności, tak w jego sylwetce widać nawiązania do klasycznych modeli. Bazowa wersja tego samochodu elektrycznego kosztuje niecałe 300 tysięcy złotych i odznacza się m.in.:

  • akumulatorem 75 kWh,
  • zasięgiem do 440 km,
  • silnikiem o mocy 269 KM – prędkość maksymalna to 180 km/h, a przyspieszenie do setki wynosi 6,9 sekundy.

Za ładowanie tego auta w Polsce zapłacisz około 145 zł lub 60 zł, odpowiednio dla szybkiej ładowarki publicznej oraz domowej stacji. Analogicznie koszt przejechania 100 km przy powyższym zasięgu wyniesie 33 zł bądź 14 zł.

Nissan Leaf

Podium zamyka typowo miejski hatchback, który jest dużo tańszy od poprzednich reprezentantów elektromobilności – około 193000 zł w wersji bazowej. W tym wydaniu Nissan Leaf ma akumulator 39 kW, na którym jest w stanie przejechać do 285 km. Odwiedzając publiczną stację ładowania samochodów elektrycznych, za uzupełnienie energii w baterii zapłacisz około 76 zł, a korzystając z domowego urządzenia – 30 zł. Kosztu przejechania 100 km wynosi odpowiednio 27 zł i 11 zł.

Interesuje Cię stacja ładowania pojazdów elektrycznych? Zgłoś się do nas!

Jak zapewne zauważyłeś, eksploatacja auta ładowanego w domu jest tańsza niż w przypadku odwiedzania publicznych stacji. Dlatego planując zakup samochodu elektrycznego, pomyśl także o domowej ładowarce. Zamówisz ją w naszej firmie PlugBox – sprawdź ofertę i zapoznaj się z bazą wiedzy na temat tych urządzeń! Od lat działamy w branży elektromobilności, sprzedając najlepsze w Polsce urządzenia do zasilania baterii pojazdów EV!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top