PlugBox

Czy da się zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych? Odpowiadamy na 3 najczęstsze pytania!

Od kilku lat obserwujemy w Polsce stały wzrost liczby rejestrowanych aut EV. Ich liczba jest na razie niewielka w porównaniu do pojazdów z silnikami spalinowymi, jednak prawdopodobnie z czasem sytuacja ta będzie ulegała odwróceniu. W efekcie już dziś wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak zarabiać na elektromobilności. Źródłem dodatkowych dochodów z pewnością może być publiczna stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Z artykułu dowiesz się m.in. z jakimi kosztami wiąże się jej uruchomienie i jak długo trzeba czekać na zwrot tych wydatków. Specjaliści naszej firmy PlugBox odpowiadają na 3 najczęstsze pytania związane z taką inwestycją – sprawdź!

koszt-stacji-ladowania-samochodow

Spis treści

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to dodatkowe źródło dochodów dla firmy

Przedsiębiorcy powinni poszukiwać dodatkowych źródeł dochodu. Pod tym kątem na horyzoncie pojawia się świetne rozwiązanie, z którego może skorzystać każda osoba prowadząca firmę. Chodzi oczywiście o elektromobilność i związane z nią ładowanie pojazdów elektrycznych.

Aut EV jest coraz więcej, a z drugiej strony w Polsce mamy relatywnie niewiele publicznych stacji z szybkimi ładowarkami do samochodów. Z tego powodu uruchomienie takiego punktu jest opłacalną inwestycją.

Czy na elektromobilności faktycznie da się zarobić? Jaka jest rentowność ładowarki samochodów elektrycznych i czy warto ją postawić bez podłączania do fotowoltaiki? To najczęściej pojawiające się pytania związane z inwestycją w publiczną stację ładowania pojazdów EV. Odpowiedzi na nie udzielają specjaliści naszej firmy PlugBox. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zapoznaj się z bazą wiedzy dostępną na stronie!

Czy da się zarobić na stacji ładowania?

Prowadząc publiczny punkt zasilania pojazdów EV, będziesz przede wszystkim zarabiać na dostawie tzw. usługi ładowania, co w dużym uproszczeniu jest czymś w rodzaju sprzedaży prądu. Polskie prawo dopuszcza pobieranie opłat za kilowatogodziny, czas używania ładowarki lub samo podłączenie do niej auta.

Jednak stacje ładujące samochody elektryczne mogą przynosić dochody również z innych źródeł, co przyspieszy zwrot kosztów związanych z ich uruchomieniem. Świetnie sprawdzają się między innymi jako:

  • nośniki reklamy – zarabianie na reklamodawcach,
  • zachęta do skorzystania z innych usług – np. właściciel pojazdu EV czekając na zasilenie baterii, może zjeść w Twojej restauracji,
  • element kampanii marketingowej przedsiębiorstwa – wspieranie elektromobilności, a co za tym idzie – ochrony środowiska – przekłada się to na poprawę wizerunku marki.
ladowanie-pojazdow-elektrycznych

Czy stacja ładowania bez instalacji fotowoltaicznej to dobre rozwiązanie?

W ostatnim czasie obserwujemy ogromne zawirowania na rynku energii, które przełożyły się na drastyczny wzrost cen prądu. Tym samym pojawia się wątpliwość, czy inwestycja w stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych ma sens przy braku możliwości podłączenia jej do fotowoltaiki? Według opinii specjalistów naszej firmy PlugBox w takiej sytuacji również warto się na nią zdecydować, bo można zarabiać na elektromobilności.

Niewątpliwie instalacja fotowoltaiczna obniży koszty związane z energią pobieraną przez pojazdy EV, a więc przełoży się na wyższe zyski. Jednak z drugiej strony jej zakup i montaż wiążą się z ogromnym wydatkiem, a to z kolei oznacza znacznie dłuższy czas oczekiwania na zwrot z inwestycji.

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w stację ładowania?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak zadanie pytanie jest trudne, ale można przyjąć pewne bezpieczne założenia. Koszt publicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych, w przypadku oferty PlugBox, zaczyna się już od około 7500 zł. Z kolei średni dochód z każdej sprzedanej kilowatogodziny mieści się w zakresie 1-3 zł. Przyjmijmy scenariusz pesymistyczny, a więc najniższy zarobek i eksploatację ładowarki tylko przez 3 godziny dziennie. Nawet w takim przypadku zwrot z inwestycji pojawi się już po około 4 miesiącach. Jednak pamiętaj, że na punktach szybkiego zasilania pojazdów EV możesz także zarabiać pośrednio.

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami!

Od wielu lat zajmujemy się sprzedażą domowych oraz publicznych ładowarek samochodów EV. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z tymi urządzeniami i kosztem ich montażu, skontaktuj się z naszą firmą PlugBox. Zachęcamy także do zapoznania się z asortymentem – mamy najlepsze na rynku stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Korzystając z oferty, zaczniesz zarabiać na elektromobilności!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top