Zapowiadany przez Unię Europejską zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych napędza inwestycje związane z elektryfikacją motoryzacji. Choć na razie w Polsce elektromobilność cieszy się znikomym zainteresowaniem, tak z biegiem czasu jej popularność zapewne będzie rosła. To z kolei oznacza konieczność szybkiego stworzenia od podstaw infrastruktury umożliwiającej ładowanie pojazdów elektrycznych. Jeśli wahasz się, czy budować publiczną stację dla samochodów EV, z artykułu dowiesz się, dlaczego warto to zrobić. Specjaliści naszej firmy PlugBox przedstawiają w nim także orientacyjne koszty inwestycji oraz wymieniają formalności, które się z nią wiążą – sprawdź!
Spis treści
- Publiczna stacja ładowania to świetna inwestycja!
- Jakich formalności należy dopełnić?
- Ile czasu trzeba poświęcić na załatwienie wszystkich kwestii?
- Ile trwa stawianie publicznej stacji?
- Stworzymy dla Ciebie publiczną stację ładowania!
Publiczna stacja ładowania to świetna inwestycja!
Początek rozwoju infrastruktury związanej z elektromobilnością to idealny moment na to, aby zainwestować pieniądze w ten sektor. Już dziś obserwujemy w Polsce ponad 120% wzrost sprzedaży pojazdów EV. Pod koniec roku 2022 w naszym kraju zarejestrowanych było blisko 66 tysięcy takich aut (łącznie modeli BEV i Plug-In, czuli PHEV), z czego ponad 15000 przybyło w ostatnich 12 miesiącach przed zebraniem danych. Zakładając, że taki trend się utrzyma, za 5 lat będzie ich już ponad milion. Obecnie stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych jest w Polsce widokiem rzadkim, ale już wkrótce punktów takich będą potrzebne tysiące.
Relatywnie niskie ryzyko inwestycji w publiczne ładowarki wynika nie tylko z unijnego nacisku na elektromobilność. Sprzyja temu także specyfika polskiej branży mieszkaniowej, w której budownictwo jednorodzinne ma około 41-procentowy udział. Oznacza to, że ponad połowa Polaków mieszka w budynkach wielorodzinnych i takie osoby mając pojazd elektryczny, będą zmuszone do ładowania go na ogólnodostępnej stacji. Do tego koszt budowy obiektu z szybkimi ładowarkami dla samochodów EV jest wielokrotnie niższy od wydatków, jakie pochłania postawienie punktu sprzedaży paliw.
Co więcej, jeśli zdecydujesz się na montaż naszych ładowarek PlugBox, możesz dołączyć do ekosystemu czyli programu Communev. Zamontowane w pobliżu Twojego domu lub firmy urządzenia będą widoczne w systemie, do którego dostęp mają właściciele pojazdów EV. Będą mogli korzystać z nich, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczysz na ładowanie własnych samochodów elektrycznych lub przelejesz na konto bankowe!
Jakich formalności należy dopełnić?
Pod kątem wymogów formalnych dla takiej inwestycji ważną kwestią jest fakt, że zgodnie z ustawą o elektromobilności, ładowanie pojazdów jest dostawą usługi ładowania zatem nie potrzeba konscesji. Znacząco przyspiesza to proces przygotowania do inwestycji w publiczne, szybkie ładowarki samochodów EV.
Budowę można zlecić firmie Plugbox, która zrobi wszystko za nas albo:
- dokonać zgłoszenia dotyczącego planowanych prac budowlanych,
- zlecić w UDT przeprowadzenie odbioru technicznego,
- zarejestrować obiekt w rejestrze Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.
W efekcie koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych jest stosunkowo niski. Najtańsze, szybkie ładowarki publiczne dla pojazdów EV – dostępne w ofercie PlugBox są w atrakcyjnych cenach: już od 7500 zł!
Ile czasu trzeba poświęcić na załatwienie wszystkich kwestii?
Jeśli masz już teren pod inwestycję oraz projekt, załatwienie pozostałych formalności zajmuje niewiele czasu. Po złożeniu zgłoszenia o stawianiu stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych musisz odczekać 21 dni. Tyle czasu ma organ administracyjny na ewentualne wydanie decyzji odmownej. Z kolei, gdy prace zostaną zakończone, przed udostępnieniem ładowarek dla pojazdów EV muszą one przejść kontrolę techniczną UDT.
Ile trwa stawianie publicznej stacji?
Postawienie takiego punktu zajmuje od zaledwie kilkunastu godzin do maksymalnie kilku dni. Czas oraz koszt montażu publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych zależy przede wszystkim od warunków terenowych w danym miejscu. Inwestując w biznes związany z elektromobilnością, możesz więc liczyć na bardzo szybkie rozpoczęcie działalności!
Stworzymy dla Ciebie publiczną stację ładowania!
Jak widzisz, koszt uruchomienia własnego biznesu pozwalającego zarabiać na elektromobilności jest niski. Jeśli tylko zdecydujesz się na montaż publicznych urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych, skontaktuj się z naszą firmą PlugBox. Dostarczymy Ci szybkie ładowarki, pomożemy w załatwieniu formalności i zajmiemy się montażem stacji dla samochodów EV – sprawdź, jakie to proste!