PlugBox

Stacje ładowania AC i DC – czym się różnią?

Na polskich drogach z każdym dniem przybywa nowoczesnych, ekologicznych pojazdów. Nadal jednak wielu kierowców pozostaje sceptycznych wobec niskoemisyjnych rozwiązań, uzasadniając swoje obawy małą dostępnością ładowarek. Warto jednak przekonać się, że mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce stale poszerza się o kolejne punkty, które pozwalają szybko uzupełnić akumulator przed wyruszeniem w dalszą trasę. Auta zasilane prądem coraz częściej są także mile widziane w miastach, gdzie w pobliżu sklepów czy urzędów przygotowana jest dla nich odpowiednia infrastruktura. Zachęcamy, by dowiedzieć się więcej!

Stacja ładowania samochodów elektrycznych podłączona
Stacja ładowania samochodów elektrycznych podłączona

Spis treści

Co oznaczają skróty AC i DC?

Każdy nowy posiadacz ekologicznego pojazdu powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z eksploatacją. Każda stacja ładowania samochodu będzie oznaczona za pomocą jednego z dwóch skrótów – AC lub DC. Oznaczają one odpowiednio prąd przemienny i prąd stały. Kierowcy aut elektrycznych powinni wiedzieć, z czym wiąże się dana technologia, aby w odpowiedni sposób uzupełnić akumulator. Wybór właściwej ładowarki gwarantuje zarówno szybkość całego procesu, jak i jego bezpieczeństwo. W przypadku montażu wiąże się także ze znaczną różnicą w kosztach.

Czym charakteryzują się ładowarki AC… 

Najpowszechniej występujące urządzenia wykorzystują prąd przemienny. W tym wypadku pomiędzy baterią a siecią konieczne jest wykorzystanie przetwornicy, jako że do ładowania aut elektrycznych należy używać prądu stałego. Tego rodzaju urządzenia najczęściej są połączone z akumulatorem, jako jeden z fabrycznych podzespołów. Większość stacji w Polsce oferuje klientom tę technologię, ponieważ jest ona tańsza w eksploatacji – moc maksymalna wynosi 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW lub 22 kW. Niski pobór energii sprawia, że to warta rozważenia inwestycja także dla właścicieli domów z garażami. Podłączenie samochodu do sieci, kiedy jest nieużywany, pozwoli zachować akumulator w dobrej kondycji.

DC

…a po czym poznamy stacje DC? 

Łatwo można wywnioskować, że skoro ładowarka AC używała prądu przemiennego, to stacje ładowania aut elektrycznych DC będą korzystały z prądu stałego. W tym wypadku przetwornica jest zbędna, co pozwala na użycie większej mocy, a tym samym przyspieszenie procesu uzupełniania akumulatora. Jeżeli chcesz wybrać tego rodzaju punkt, aby podpiąć swój samochód, to najlepiej wybrać się na stację paliw – ze względu na konieczność montażu przemysłowego przyłącza trudno jest znaleźć takie sprzęty w miejscach nieprzystosowanych.

Dość oczywiste wydaje się, że z wysoką mocą ładowarki wiąże się wysoki rachunek za energię. Z tego powodu mapie stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce znacznie trudniej jest znaleźć punkty wyposażone w sprzęt korzystający z prądu stałego. Obecnie trafić można na warianty oferujące 50 kW, 150 kW lub 350 kW. Koszt utrzymania urządzeń, a także niezbędna infrastruktura sprawiają, że przedsiębiorcy wolą inwestować w produkty AC. Warto jednak wspomnieć, że rosnąca powszechność szybkich ładowarek DC do ekologicznego samochodu to ważny krok w kierunku elektromobilności.

Którą stację ładowania wybrać? 

Decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być uzależniona od szeregu czynników. Z całą pewnością na prywatny użytek w przydomowym garażu w zupełności wystarczy niewielka i stosunkowo tania w eksploatacji stacja ładowania samochodu AC. Jeżeli jednak planujesz montaż dla swojej firmy, stacji paliw czy miejskiego parkingu, to kierowcy docenią możliwość skorzystania z ładowarki DC dla aut elektrycznych. Na mapie Polski nadal próżno szukać miast, które umożliwiają uzupełnienie akumulatora w wielu miejscach, dlatego posiadacze tzw. „elektryków” doceniają każdą tego rodzaju inwestycję.

plugbox.eu — oferujemy nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych

Zachęcamy do zapoznania się z produktami oferowanymi przez PlugBox oraz skorzystania z bogatej bazy wiedzy na temat ładowarek i ekologicznych pojazdów. Każdego dnia staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa na temat zalet elektromobilności oraz dostarczać niezawodne rozwiązania stworzone z myślą o komforcie i bezpieczeństwie posiadaczy samochodów elektrycznych. Skorzystaj z naszego wsparcia i wybierz najlepsze stacje ładowania aut prądem stałym lub przemiennym!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top