PlugBox

Samochód elektryczny czy hybrydowy — który będzie dla Ciebie odpowiedni?

Wiele osób rozważających zakup nowego pojazdu staje przed dylematem, czy zdecydować się na wariant z klasycznym silnikiem spalinowym, czy może postawić na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. W wielu sytuacjach jednak doskonałym wyjściem okazuje się połączenie obu tych technologii i wybór modelu hybrydowego. Stale powiększająca się mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce sprawia, że zarówno użytkownicy elektryków, jak i modeli wyposażonych w dwa silniki, mogą znaleźć auta, które sprawdzą się w każdych warunkach. Dowiedz się więcej!

Samochód hybrydowy na stacji ładowania samochodów
Samochód hybrydowy na stacji ładowania samochodów

Spis treści

Samochody elektryczne oraz hybrydowe coraz bardziej popularnymi

Z każdym rokiem na polskich drogach przybywa użytkowników ekologicznych pojazdów, co sprawia, że rośnie także powszechność niezbędnej dla nich infrastruktury. Stacje ładowania aut elektrycznych pojawiają się przy autostradach, trasach szybkiego ruchu, ale także na stacjach paliw w miastach czy w pobliżu lotnisk oraz urzędów. Dzięki temu masz pewność, że wybierając samochód napędzany prądem z akumulatora, bez przeszkód możesz poruszać się po większości miast. Trudno zatem się dziwić, że kierowcy tak chętnie przesiadają się do elektryków i hybryd, które są zarówno bardziej komfortowe, jak i ekonomiczne.

Obecnie zarówno auta w pełni elektryczne, jak i te wyposażone dodatkowo w silnik spalinowy, są w stanie pokonać wiele kilometrów, wykorzystując wyłącznie energię z baterii. Dzięki temu te nowoczesne pojazdy sprawdzają się nawet w długich trasach, choć w przypadku hybryd są to jednak znacznie krótsze odcinki ze względu na niższą pojemność akumulatora. Stacje ładowania na drogowej mapie Polski są już jednak na tyle powszechne, że o dostępność ładowarki nie trzeba się martwić. Warto jednak nadmienić, że aby pokonać długi dystans bez wsparcia tradycyjnego napędu spalinowego, konieczna jest ekonomiczna jazda oraz dobre warunki pogodowe – niskie temperatury są wrogiem wszelkiego rodzaju baterii.

Co przemawia za kupnem samochodu elektrycznego?

Zmiana pojazdu na bardziej ekologiczny przynosi korzyści dla środowiska, ale niejednokrotnie także dla portfela. Obecnie każda niemal każda stacja ładowania samochodu posiada wydajną ładowarkę AC, taką jak modele oferowane przez PlugBox, a coraz częściej pojawiają się też szybkie urządzenia wykorzystujące prąd stały. Koszt uzupełnienia akumulatora jest znacznie niższy niż zatankowanie do pełna, a ponadto nowoczesne systemy umożliwiają odzyskiwanie części energii m.in. podczas hamowania. Dzięki temu jazda autami elektrycznymi po mieście ogranicza wydatki oraz redukuje emisję cząsteczek tworzących smog.

Dlaczego warto wybrać auto hybrydowe?

Rosnąca popularność hybryd wynika przede wszystkim z ich uniwersalności. Choć zamontowany w tego typu pojazdach akumulator posiada z reguły niewielką pojemność, to dzięki systemowi plug-in możliwe jest dostosowanie napędu do aktualnych potrzeb. Samochody elektryczne z napędem hybrydowym czasem wykorzystują oba silniki jednocześnie, jednak jeżeli chcesz postawić na wygodę i ekonomię, to lepiej wybrać auta umożliwiające przełączanie trybów. Dzięki temu oszczędzisz podczas jazdy miejskiej, jednocześnie zachowując możliwość pokonywania długich tras, używając silnika spalinowego.

elektryk

Dla kogo hybryda, a dla kogo elektryk?

Decyzja o zakupie danego modelu zależy oczywiście od osobistych preferencji kupującego. Na pewno warto przeanalizować, jak często samochód elektryczny będzie musiał pokonać drogę przekraczającą kilkaset kilometrów. Warto także zwrócić uwagę na dostępność stacji ładowania w najbliższej okolicy. Choć coraz łatwiej znaleźć je na drogowej mapie Polski, to jednak skupiają się one wokół głównych tras oraz miast. Jeżeli obawiasz się o możliwość regularnego uzupełnienia akumulatora, to hybryda będzie doskonałym wyjściem.

Po więcej porad odwiedź bloga plugbox.eu

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, która pozwoli poszerzyć wiedzę dotyczącą stacji ładowania aut elektrycznych, a także ekologicznych samochodów oraz ich eksploatacji. Dbamy o to, aby kierowcy mogli znaleźć u nas niezbędne informacje oraz dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne przed zakupem elektryka lub hybrydy. Warto także skorzystać z oferty PlugBox i wybrać niezawodne rozwiązania dla pojazdów napędzanych energią z akumulatora. Daj się przekonać do elektromobilności już dzisiaj!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top