PlugBox

Skróty ICE, EV, BEV, PHEV, HEV, FCEV – co oznaczają?

skroty

W dzisiejszych czasach rynek pojazdów osobowych staje się coraz bardziej rozwinięty. Wybierając nowy samochód, możesz napotkać wiele skrótów czy nazw, których znaczenie warto poznać, zanim zdecydujesz się na zakup. Dzięki temu dowiesz się, czy nowo zakupione auto należy zatankować dieslem, czy może od razu zacząć uczyć się, jak wygląda mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Aby oszczędzić sobie wiele czasu podczas przeglądania ofert, najlepiej już teraz dowiedzieć się, jakim rodzajom napędów odpowiadają konkretne skróty. Zapoznaj się z naszym artykułem!

Spis treści

Samochody spalinowe — ICE

Pomimo rosnącej popularności aut elektrycznych, nieprzerwanie najliczniejszymi pojazdami na polskich drogach są samochody spalinowe (ICE – Internal Combustion Engine). Zwolennicy tradycyjnych paliw jako główne zalety wskazują niskie koszty zakupu oraz łatwe tankowanie. Warto jednak wiedzieć, że już teraz dzięki rozszerzającej się ofercie dostawców sprzętu takich jak Plugbox, stacje ładowania można bez trudu znaleźć w pobliżu głównych dróg krajowych. 

Samochody elektryczne — EV/BEV

Ekologiczną alternatywą dla pojazdów spalających paliwa są warianty wyposażone wyłącznie w silnik elektryczny. Wybór nowoczesnego samochodu z tego rodzaju napędem to świetna inwestycja dla osób poruszających się po mieście. Choć stacje ładowania aut elektrycznych coraz częściej znajdują się przy autostradach i drogach ekspresowych, to podróż tzw. elektrykiem (EV/BEV – Electric Vehicles/Battery Electric Vehicles) nadal wymaga właściwego zaplanowania trasy. Sprzęty od Plugbox pozwalają na szybkie ładowanie, jednak mimo to uzupełnienie akumulatora wymaga trochę czasu.

Samochody napędzane ogniwami paliwowymi — FCEV

Kolejnym krokiem w kierunku ekologii w branży pojazdów osobowych stały się auta FCEV (Fuel Cell Electric Vehicles). Choć używają silnika elektrycznego, to energia do jego napędzenia pochodzi ze spalania wodoru, zamiast z naładowanego akumulatora. Choć sumaryczny ślad węglowy jest niższy niż w przypadku samochodów na prąd, to nowatorskie rozwiązanie nadal pozostaje niezbyt powszechne. Możliwości uzupełnienia zbiornika z gazem wodorowym na mapie drogowej stacji paliw w Polsce są ograniczone. Znacznie łatwiej znaleźć punkty ładowania wyposażone w urządzenia Plugbox lub Greenway do ładowania elektryków, które także są ekologiczną alternatywą dla silników spalinowych.

samochody

Samochody hybrydowe — HEV

Popularnym i praktycznym rozwiązaniem są systemy łączące w sobie różne źródła energii, dzięki czemu można je dopasować do aktualnych potrzeb. Pojazdy hybrydowe HEV (Hybrid Electric Vehicle) pozwalają w zależności od sytuacji wykorzystywać silnik spalinowy lub akumulator, który uzupełnia się, odzyskując energię między innymi z hamowania. Stacja ładowania samochodu elektrycznego będzie dla takiego auta niewielkim wsparciem, ponieważ baterie uzupełniane są wyłącznie w czasie jazdy. Taki pojazd porusza się głównie za sprawą spalanego paliwa. Ekologiczny napęd może natomiast być wykorzystany na krótszych trasach podczas jazdy miejskiej.

Samochody hybrydowe plug-in — PHEV

Hybrydy używające systemu plug-in PHEV (Plug-In Hybrid Electric Vehicles) niewiele różnią się od zwyczajnych wariantów. Ich główną przewagą jest jednak możliwość wykorzystania stacji ładowania samochodu w dokładnie taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku innych aut elektrycznych. Pozwala to na zwiększenie zasięgu, jaki można pokonać, używając silnika zasilanego akumulatorem. Ładowarki oferowane przez Plugbox możesz zamontować nawet w swoim garażu i uzupełniać poziom akumulatora, kiedy pojazd stoi nieużywany.

Sprawdź ofertę firmy Plugbox!

Jeżeli potrzebujesz niezawodnych porad związanych z eksploatacją tzw. elektryków lub po prostu chcesz poszerzyć swoją motoryzacyjną wiedzę, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami. Dzięki nim dowiesz się, na co zwrócić uwagę na mapie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce oraz poznasz zalety ładowarek Plugbox. Sprawdź, jak łatwo rozróżnisz najważniejsze cechy ekologicznych aut oraz o czym należy pamiętać, aby zadbać o ich dobrą kondycję. Poznaj naszą ofertę skierowaną do posiadaczy różnych rodzajów silników!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top