PlugBox

Rodzaje wtyczek i gniazd ładowania pojazdów elektrycznych: Type 1, Type 2, CSS Combo, ChAdeMO, Tesla

W miarę jak rośnie liczba pojazdów elektrycznych na polskich drogach, warto poznać popularne rodzaje wtyczek do ładowania pojazdów elektrycznych. Sloty ładowania mogą różnić się znacząco, charakteryzować się różnymi układami pinów, dlatego warto poznać te najpopularniejsze jeszcze przed zakupem samochodu elektrycznego, aby mieć pewność, że zakupiona stacja ładowania jest kompatybilna z pojazdem. W tym artykule przyjrzymy się czterem głównym rodzajom portów ładowania samochodów elektrycznych: Type 1, Type 2, CSS (Combo 2) oraz ChAdeMO. Ponadto, przedstawimy przykłady modeli samochodów, które korzystają z tych standardów. Przyjrzymy się również ładowaniu Tesli. Sprawdź!

Gniazdo ładowania, zbliżenie, podświetlane na niebiesk.
Poznaj najpopularniejsze gniazda ładowania pojazdów elektrycznych.

Spis treści:

Czy istnieje uniwersalna wtyczka do ładowania samochodów elektrycznych?

Wtyczki do ładowania pojazdów elektrycznych będą się różnić – na ten moment nie istnieje jeden standard wspólny dla wszystkich elektryków i wciąż wiele pojazdów, szczególnie importowanych z USA czy z Azji, posiada własne złącza ładowania. Nie oznacza to jednak, że nie zostały podjęte kroki, które mają na celu ujednolicić system. Już teraz większość producentów na rynku europejskim przyjęła na standard wtyczkę typu 2 (Type 2) ładowania prądem przemiennym. Jeśli chodzi o ładowanie prądem stałym, tutaj warto podkreślić, że przeważająca ilość nowych pojazdów wyposażona jest w standard CCS, czyli Combined Charging System. CCS obsługuje oba typy ładowania, dzięki specjalnej budowie.

Skąd tak duża różnorodność wtyczek do ładowania samochodów elektrycznych?

Elektromobilność wciąż jest stosunkowo nowym tematem, będącym na etapie dynamicznego rozwoju. W miarę jak na rynku pojawiały się pierwsze samochody elektryczne, kolejne firmy dołączały do wyścigu, aby jako pierwsze zaprezentować nowe pojazdy – zwykle operując na własnych rozwiązaniach w zakresie ładowania. Dopiero w późniejszym czasie zaczęto mówić o wspólnym standardzie dla wszystkich producentów. Na ten moment wciąż wiele samochodów elektrycznych wyposażonych jest w różne złącza ładowania, jednak nowe pojazdy pojawiające się na rynku europejskim operują na standardzie Type 2.

Złącze typu 1 (Type 1)

Wtyczka Type 1, kiedyś określana mianem J1772, była jednym z pierwszych standardów wtyczek stosowanych w pojazdach elektrycznych. Wywodząca się z Ameryki Pólnocnej wtyczka zwykle spotykana jest w samochodach pochodzących właśnie z tamtego regionu, jednak można znaleźć pojazdy elektryczne posiadające to gniazdo również na rynkach europejskich i azjatyckich. 5 pinowe gniazdo Type 1 pozwala na ładowanie pojazdów prądem zmiennym (AC) do 22kW.

Jakie popularne modele samochodów elektrycznych z wtyczką Type 1 są dostępne na rynku?

 • Mitsubishi i-MiEV: To mały miejski samochód elektryczny, który używa wtyczki Type 1. Mitsubishi i-MiEV jest dostępny na niektórych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych.
 • Ford Focus Electric: Pierwsza generacja Ford Focus Electric była wyposażona w wtyczkę Type 1. Jednak nowsze modele Forda, takie jak Mustang Mach-E, używają wtyczki CCS (Combo 2).
 • Warto zaznaczyć, że z racji zmiany standardów wtyczek na Typ 2 w Europie i wielu innych regionach, większość nowych modeli samochodów elektrycznych jest teraz dostępna z wtyczką Typu 2 lub innymi standardami ładowania, które oferują większą elastyczność i wydajność ładowania.

CCS Combo 1

CCS Combo 1 jest rozszerzeniem standardu Type 1, pozwalające na ładowanie pojazdów wyposażonych w to gniazdo prądem stałym (DC). Zwykle sprzedawane są jako dodatkowe adaptery do standardowych gniazd Type 1, pozwalając na ładowanie do 125kW (w zależności od marki).

Złącze typu 2 (Type 2)/Mannekes

Najpopularniejsza wtyczka, która stała się standardem w samochodach wprowadzanych na rynki europejskie narodziła się.. w Niemczech. Type 2 może występować w wariancie jedno lub trójfazowym. Wtyczka Type 2 jest wykorzystywana do ładowania zarówno pojazdów elektrycznych, jak i hybryd plug-in. Aktualnie wtyczka typu 2 jest najczęściej spotykaną w Europie i jest obsługiwana na większości stacji publicznych. Również stacje z naszej oferty obsługują Type 2 oraz standard CSS2.

Jakie popularne modele samochodów elektrycznych z wtyczką Type 2 są dostępne na rynku?

 • BMW i3: BMW i3 jest popularnym samochodem elektrycznym wyposażonym w wtyczkę Typ 2. To kompaktowy pojazd elektryczny o przyjemnym designie..
 • Volkswagen e-Golf: Ten popularny hatchback od Volkswagena również korzysta z wtyczki Typ 2. Oferuje przyzwoity zasięg i komfort jazdy.
 • Renault Zoe: Renault Zoe to miejski samochód elektryczny, który wykorzystuje standard Typ 2. Jest doskonałym wyborem na miejski samochód.
 • Tesla Model S (za pomocą adaptera): Tesla, choć ma swój własny standard wtyczki, oferuje adapter umożliwiający korzystanie z wtyczki Typ 2. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy Tesli podróżujących po Europie.

CCS Combo 2

Gniazdo CCS Combo 2 jest rozszerzeniem dla standardowego gniazda Type 2, która pozwala na ładowanie pojazdów prądem stałym (DC). CCS2 przewyższa CCS1 pod względem wykorzystania trójfazowej sieci prądu przemiennego. Podobnie jak Combo 1, CCS2 to standardowa wtyczka AC, wyposażona w 2 dodatkowe piny.

CHAdeMO

ChAdeMo kiedyś był określany przyszłością ładowania, jednak w tym momencie ten japoński standard został wyparty przez europejskie CCS. Niektóre państwa w pełni wycofują się z tego standardu, a wśród nowych samochodów elektrycznych CHAdeMO występuje coraz rzadziej. CHAdeMO jest standardem ładowania DC, czyli pozwala na szybkie ładowanie EV.

Ciekawostką jest pochodzenie nazwy CHAdeMO. Niektórzy twierdzą, że wzięła się od angielskiego zwrotu charge de (to) move. Inni wskazują na japońskie stwierdzenie: ia O cha demo ikaga desuka – Może kubek herbarty?, który ma sugerować, że ładowanie samochodu ma trwać tyle, co.. wypicie kubka herbaty.

Jakie popularne modele samochodów elektrycznych z wtyczką CHAdeMO są dostępne na rynku?

 • Nissan Leaf: Nissan Leaf, jedno z najpopularniejszych elektrycznych samochodów na świecie, był jednym z pierwszych modeli wyposażonych w wtyczkę CHAdeMO. Jest dostępny w różnych wersjach, w tym z różnymi pojemnościami baterii i zasięgami.
 • Mitsubishi Outlander PHEV: To hybrydowe plug-in SUV od Mitsubishi wykorzystuje wtyczkę CHAdeMO do szybkiego ładowania.
 • Kia Soul EV: Niektóre wersje Kia Soul EV, szczególnie te dostępne na niektórych rynkach, korzystają z wtyczki CHAdeMO.
 • Subaru Crosstrek Hybrid: To hybrydowe plug-in SUV od Subaru również używa wtyczki CHAdeMO.

Tesla

Tesla, znana jako lider w dziedzinie pojazdów elektrycznych, nie tylko produkuje innowacyjne samochody elektryczne, ale także wprowadza własne rozwiązania w dziedzinie infrastruktury ładowania. Jednym z kluczowych elementów ekosystemu Tesli jest jej własny standard ładowania, kompatybilny tylko i wyłącznie z pojazdami producenta. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się sprowadzić Teslę z USA, ponieważ będziemy zmuszeni konwertować gniazdo pojazdu lub skorzystać z przejściówki. Na szczęście, Tesle wprowadzane na rynek europejski wyposażone są w gniazdo Type 2 (Mennekes).

Jakie gniazdo ładowania pojazdów elektrycznych jest najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od tego, jakim pojazdem poruszasz się na co dzień. Jeśli zależy Ci na czasie ładowania, z pewnością najlepszym wyborem są gniazda CCS oraz CHAdeMO, które w standardzie obsługują ładowanie prądem stałym DC. Gniazda CCS, a dokładnie CCS2 (Typ 2) są standardem w Europie, co gwarantuje, że wybierając samochód elektryczny z tym wejściem z łatwością znajdzie się stacje ładowania. W naszej ofercie znajdziesz stacje ładowania dopasowane do różnych standardów ładowania. Z chęcią pomożemy Ci wybrać odpowiednią!

1 thought on “Rodzaje wtyczek i gniazd ładowania pojazdów elektrycznych: Type 1, Type 2, CSS Combo, ChAdeMO, Tesla”

 1. Pingback: 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, przed zakupem stacji ładowania! - PlugBox

Comments are closed.

Scroll to Top