Rozwój elektromobilności musi iść w parze z rozbudową infrastruktury do zasilania akumulatorów. W Polsce regularnie pojawiają się nowe publiczne stacje umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. Rośnie także zainteresowanie tzw. Wallbox’ami, czyli niewielkimi ładowarkami do samochodów, które montuje się m.in. w domowych garażach. Jeśli planujesz zakup jednego z takich urządzeń, powinieneś znać ich rodzaje. Z praktycznego punktu widzenia różnią się m.in. tym, jak szybko można z ich pomocą naładować auto EV. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poszczególnych typów tego sprzętu – poznaj je już teraz!
Spis treści
- Ładowanie samochodów elektrycznych
- Podział ładowarek ze względu na rodzaj prądu
- Rodzaje ładowarek sklasyfikowane na podstawie mocy ładowania
- Dodatkowe informacje, o których warto wiedzieć
- Potrzebujesz ładowarki? Zobacz, co możemy Ci zaproponować!
Ładowanie samochodów elektrycznych
Wbrew pozorom nie zasięg aut EV, ale głównie to jak szybko można je ładować ma kluczowy wpływ na popularyzację elektromobilności. Przeznaczone do tego urządzenia różnią się pod tym kątem znacząco i aby to pokazać, najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że pojazd jest wyposażony w baterię o pojemności 40 kWh (występuje np. w Renault Megane E-Tech), która została całkowicie wyładowana.
Przenośne ładowarki do samochodów elektrycznych mają moc ok. 3,7 kW, więc do naładowania powyższego akumulatora potrzebują ponad 11 godzin. Jednak na rynku dostępne są także np. domowe Wallbox’y o mocy 22 kW – w ich przypadku czas ładowania przykładowej baterii pojazdu EV wyniesie już tylko niecałe 2h, choć nie każde auto akceptuje ładowanie taką mocą prądem przemiennym.
Oczywiście to wciąż prawie 120 minut, więc dość długo, jeśli brałoby się pod uwagę postój na stacji gdzieś w trasie. Dlatego takie punkty często wyposażone są w bardzo szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych, które akumulator 40 kWh naładują nawet w zaledwie kwadrans. Wszystko sprowadza się do mocy tych urządzeń, a ta zależy od kilku czynników.
Podział ładowarek ze względu na rodzaj prądu
Podstawowy podział tych urządzeń dotyczy rodzaju prądu, jaki wykorzystują do ładowania pojazdu elektrycznego – może być zmienny (AC) lub stały (DC). Jego typ ma bezpośrednie przełożenie na parametry zasilania ładowarki oraz to, jak szybko jest ona w stanie uzupełnić energię w baterii samochodu EV. Najważniejsze różnice pomiędzy obydwoma rodzajami sprzętu prezentujemy w poniższej tabeli.
Ładowanie AC | Ładowanie DC | |
Sposób zasilania | Jednofazowe, napięcie jak ze zwykłego gniazdka ściennego 230 V lub trójfazowe 400 V (maksymalne natężenie prądu 32 A) | Napięcie 400-800 V przy natężeniu prądu 300-500 A |
Maksymalna moc | 22 kW (czasem 43 kW) | Nawet 350 kW, jednak z powodu ograniczeń infrastruktury energetycznej w Polsce stosuje się urządzenia o mocy do 180 kW |
Szczególne wymagania | Ładowarki o mocy do 22 kW muszą mieć aparaturę zabezpieczającą. Naszą praktyką jest wyłącznik różnicowo-prądowy typ B | Często wymaga montażu transformatora sieciowego; powyżej mocy 180 kW konieczne jest chłodzenie przewodów cieczą |
Przeciętny koszt urządzenia | Zakup Wallbox’a to wydatek kilku tysięcy złotych – zapoznaj się z ofertą domowych ładowarek PlugBox do samochodów elektrycznych | Od 75 tysięcy złotych, ale bardzo szybkie urządzenia do ładowania pojazdów EV kosztują nawet ponad 200000 zł |
Rodzaje ładowarek sklasyfikowane na podstawie mocy ładowania
Oprócz rodzaju wykorzystywanego prądu, urządzenia te dzieli się także pod kątem szybkości, z jaką ładują akumulatory samochodów elektrycznych. Jest ona zależna od mocy i do wyboru są ładowarki:
- standardowe – 3,7 kW AC oraz 22 kW DC,
- szybkie – około 11 kW AC i 50 kW DC,
- bardzo szybkie – powyżej 22 kW/100 kW (AC/DC).
Dodatkowe informacje, o których warto wiedzieć
Na koniec warto wspomnieć o wtyczkach stosowanych w ładowarkach do samochodów elektrycznych. Te najprostsze mobilne (3,7 kW) podłącza się do klasycznego gniazdka ściennego. Z kolei w bardziej zaawansowanych urządzeniach, wykorzystywane są wtyczki lub gniazda „Type-2” dla AC (zależnie od marki pojazdu EV, który ma być zasilany) oraz „CSS Combo” w przypadku ładowania DC. Ostatni typ ma zastosowanie na stacjach publicznych, natomiast pierwszy występuje także w sprzęcie domowym.
Potrzebujesz ładowarki? Zobacz, co możemy Ci zaproponować!
Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę, planując zakup takiego urządzenia. Jeśli szukasz najlepszych ładowarek do pojazdów elektrycznych, skorzystaj z oferty naszej firmy PlugBox. Proponujemy zarówno szybkie modele domowe typu Wallbox, jak i przeznaczone do komercyjnego ładowania samochodów EV. Poznaj je wszystkie i skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia w wyborze!