PlugBox

Sprawdź, ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym!

Głównym celem rozwoju elektromobilności jest stopniowe eliminowanie z dróg pojazdów z silnikami spalinowymi i tym samym obniżanie poziomu emisji CO2 do atmosfery. Jednak w przeciwieństwie do nich samochody elektryczne mają być zarówno zeroemisyjne, jak i bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Jeśli zastanawiasz się, czy faktycznie tak jest, Twoje wątpliwości rozwieje ten artykuł. Sprawdź, ile prądu zużywają auta EV i jakie są koszty ich ładowania na publicznych stacjach oraz przy wykorzystaniu domowych ładowarek. Specjaliści firmy PlugBox podpowiadają również, co zrobić, aby je obniżyć – zapraszamy do lektury!

ladowanie-samochodow-elektrycznych

Spis treści

Ceny prądu mają znaczenie

Konsekwencją dużych zawirowań na rynku surowców energetycznych jest m.in. wzrost cen prądu. W roku 2023 ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach publicznych kosztuje przeciętnie od około 2 zł do ponad 3 zł za kWh. Cena zależna jest zarówno od operatora, jak i rodzaju ładowarki (AC lub DC) oraz jej mocy. Do tego dochodzi opłata za postój – w przypadku urządzeń prądu stałego zwykle darmowa jest pierwsza godzina. Powyżej określonego limitu czasu należy zapłacić średnio kilkadziesiąt groszy za minutę.

Na powyższym tle domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych, o której więcej dowiesz się z naszej bazy wiedzy, zdecydowanie obniża koszt eksploatacji takich pojazdów. Ceny prądu są w tym przypadku zamrożone na poziomie z roku 2022, choć dodać należy zmianę VAT-u z 5% na 23%. Co ważne, obowiązują do pewnego rocznego limitu:

  • 2000 kWh dla wszystkich,
  • 2600 kWh – jeśli w gospodarstwie jest osoba niepełnosprawna,
  • 3000 kWh – dla posiadaczy Kart Dużych Rodzin.

Jednak nawet po ich przekroczeniu, użytkowanie ładowarek w domu wciąż jest opłacalne. W takim przypadku korzysta się z odgórnie narzuconej ceny maksymalnej dla gospodarstw domowych – niecałe 70 gr netto za kWh. Po dodaniu opłat i podatków będzie oscylować w okolicach złotówki, co przy kwocie nawet 3 zł na publicznych stacjach, pozwala zaoszczędzić na ładowaniu samochodu elektrycznego. Ile dokładnie?

Ile prądu zużywa elektryczny samochód osobowy?

Podobnie jak w przypadku aut spalinowych, odpowiedniki EV znacząco różnią się od siebie pod kątem zapotrzebowania na energię. Średnio w cyklu mieszanym zużywają od około 14 do nawet ponad 20 kWh na 100 km. Warto więc posłużyć się przykładem tylko jednego, ale za to bardzo popularnego w Polsce samochodu kompaktowego – Renault Megane.

Biorąc pod uwagę najnowszą generację tego modelu, w wersji z silnikiem benzynowym 1,3 TCe (140 KM) spalanie wynosi przeciętnie 6 litrów na 100 km. Odmiana elektryczna E-Tech, wyposażona w akumulator o pojemności 40 kWh, na tym samym dystansie zużyje około 15 kWh. Ile w takim razie kierowca zapłaci za użytkowanie tego auta spalinowego, a jaki będzie koszt ładowania na stacji domowej lub publicznej?

domowa-stacja-ladowania

Ile kosztuje przejechanie 100 km autem elektrycznym?

Do wyliczeń wzięliśmy obecną średnią cenę benzyny (Pb95), która wynosi 6,70 zł za litr. W przypadku publicznej ładowarki do samochodów elektrycznych zastosowaliśmy aktualny cennik operatora Orlen – 2,69 zł/kWh przy korzystaniu ze złącza DC o mocy do 50 kWh. Z kolei dla stacji domowej przyjmujemy, że gospodarstwo przekroczyło limit i płaci 1 zł brutto za kilowatogodzinę. Koszty przejechania 100 km wspomnianym Renault Megane prezentują się następująco:

  • 40,20 zł – tankowanie benzyny,
  • 40,35 zł – ładowanie baterii w miejscu publicznym,
  • 15 zł – uzupełnianie akumulatora w domu.

Obniżenie kosztów dzięki odnawialnym źródłom energii

Powyższe porównanie stanowi najlepszy dowód na to, jak bardzo opłaca się zainwestować w domową stację do ładowania samochodu elektrycznego. Co więcej, w tym przypadku koszty jazdy autem EV możesz obniżyć nawet do zera! Jak podkreślają specjaliści firmy PlugBox, ładowarkę można podłączyć do instalacji fotowoltaicznej. Produkuje czystą i darmową energię z odnawialnego źródła. Do tego nadwyżkami zasilisz dom, obniżając tym samym rachunki za prąd.

Chcesz zamontować domową stację ładowania? Zgłoś się do nas!

Jeśli chcesz ograniczyć koszty użytkowania auta EV, zacznij ładować je w domu! Najlepsze domowe ładowarki do samochodów elektrycznych znajdziesz w ofercie PlugBox – już dziś zgłoś się do nas! Sprzedajemy zarówno stacje w wersji stacjonarnej, jak i urządzenia mobilne, które zabierzesz ze sobą w każdą podróż. Są proste w obsłudze oraz bardzo wydajne, a do tego możesz podłączyć je do fotowoltaiki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top