PlugBox

Obowiązkowe terminale płatnicze na stacjach ładowania – nowe przepisy od 13 kwietnia 2024

Kwiecień 2024 to prawdziwy przełom dla kierowców samochodów elektrycznych. Już 13 kwietnia wchodzi w życie unijne rozporządzenie AFIR (o którym pisaliśmy tutaj). Nowe przepisy wymuszą m.in. obowiązkowy montaż terminali do płatności bezgotówkowych przy stacjach ładowania. Czy obowiązek będzie dotyczył wszystkich stacji publicznych?

Spis treści:

  • Obowiązkowe terminale płatnicze – od kiedy?
  • Zmiany w płatnościach na stacjach ładowania, dzięki rozporządzeniu AFIR
  • Ładowanie ad hoc – wybór kierowców EV
  • Terminale na wszystkich stacjach ładowania? To możliwe
  • Rozwiązanie dla operatorów – Communev
  • Gotowi na AFIR – sprawdź rozwiązania Plugbox

„Obowiązek umożliwienia płatności bezgotówkowych podczas ładowania to efekt wchodzącego w życie unijnego Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych, określanego jako AFIR. Terminale płatnicze przy stacjach ładowania to jedno z narzędzi, mających sprawić, że widok kierowców pojazdów elektrycznych oraz rozwój publicznych punktów ładowania będą coraz częstszym zjawiskiem. „

Obowiązkowe terminale płatnicze – od kiedy?

Wymóg montażu terminali płatniczych dotyczy wszystkich stacji ładowania działających w trybie publicznym. Obowiązek nie dotyczy jednak każdego – przynajmniej na razie. Właściciele stacji ładowania postawionych przed 13 kwietnia br. mogą odetchnąć z ulgą. Na razie nowe wymogi dotyczą stacji montowanych po 13 kwietnia br. Właściciel już działających ładowarek, czas na dostosowanie się do nowych przepisów mają do końca 2026 roku Trzeba więc być świadomym, że większość aktualnych punktów ładowania w Polsce wciąż może wymagać aplikacji lub karty RFID.

Zmiany w płatnościach na stacjach ładowania, dzięki rozporządzeniu AFIR

Obowiązek umożliwienia płatności bezgotówkowych podczas ładowania to efekt wchodzącego w życie unijnego Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych, określanego jako AFIR. Terminale płatnicze przy stacjach ładowania to jedno z narzędzi, mających sprawić, że widok kierowców pojazdów elektrycznych oraz rozwój publicznych punktów ładowania będą coraz częstszym zjawiskiem.

AFIR to jednak nie tylko obowiązkowe terminale. To szereg zmian, które mają na celu pozytywną zmianę w polityce klimatycznej państwa członkowskich UE. O Rozporządzeniu ws. Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnych pisaliśmy w lutym, gdzie tłumaczyliśmy założenia AFIRu.

 SIEĆ TEN-T 2025 r. 2027 r. 2030 r. 
Pojazdy osobowe bazowa 400 kW 
1 punkt 150 kW 
60 km 
600 kW 
2 punkty 150 kW 
60 km 
kompleksowa 50 % sieci  
300 kW  
1 punkt 150 kW 
60 km 
300 kW 
1 punkt 150 kW 
60 km 
(2035 r. 600 kW, 2 punkty po 150 kW) 
Pojazdy ciężarowe bazowa  15% sieci  
1400 kW 
1 punkt 350 kW 
120 km 
50% sieci  
2800 kW 
2 punkty 350 kW 
120 km 
100% sieci 
3600 kW 
2 punkty 350 kW 
60 km 
kompleksowa 50% sieci  
1400 kW 
1 punkt 350 kW 
120 km 
100% sieci 
1500 kW 
1 punkt 350 kW 
100 km 
wodór bazowa  określony cel  
w Krajowych Ramach 
węzły miejskie 
200 km 

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Ładowanie ad hoc – wybór kierowców EV

Płatność ad hoc w Polsce (a wręcz w całej Europie) to wciąż raczkujący temat. Dla większości kierowców samochodów elektrycznych normą jest posiadanie kilku aplikacji do uruchamiania ładowania. Kierowców tradycyjnych „spalinówek” to odstrasza – wydawać się może, że ładowanie ad hoc ma szanse przyczynić się do popularyzacji samochodów elektrycznych.

Raporty wyraźnie wskazują, że liczba aut elektrycznych w Polsce stale (i dynamicznie) wzrasta. Dużo wolniej – lecz stale – wzrasta liczba publicznych stacji ładowania. Wciąż jednak wielu operatorów nie umożliwia ładowania bez rejestracji.

Przypominamy: ładowanie ad hoc, czyli płatności jednorazowe za ładowanie to umożliwienie użytkownikowi samochodu elektrycznego płatność za sesję ładowania bez potrzeby rejestracji w systemie rozliczeń (aplikacjach).

Płatności jednorazowe to najchętniej wybierane rozwiązanie przy płatności za ładowanie w 2024 roku. Kierowcy wyraźnie wskazują, że właśnie to jest droga do popularyzacji samochodów elektrycznych – standaryzacja, która ułatwi proces płatności.

Płatności bezgotówkowe jednorazowe – zalety rozwiązania

Nowe rozporządzenie AFIR stawia na płatność kartą jako główną formę rozliczenia na stacjach ładowania. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla kierowców, jak i operatorów stacji. Płatność kartą zapewnia szybkość, bezpieczeństwo i wygodę transakcji, co przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności infrastruktury ładowania dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Z pewnością zwiększy to popularność „elektryków”.

– W elektryfikacji transportu chodzi również o wygodę. Jak inaczej zachęcić kierowców do zmiany środka transportu? – mówi prezes Plugbox Europe, dr inż. Artur Dudziak – Obowiązkowe terminale to kolejny krok, aby więcej kierowców przesiadło się na samochody elektryczne. Oczywiście, że aplikacje mają mnóstwo zalet i sam jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Ale sam widzę korzyści – chociażby w podróży, również w innych krajach, płatność kartą jest znacznym ułatwieniem.

Terminale na wszystkich stacjach ładowania? To możliwe!

To brzmi jak scenariusz prosto z przyszłości, ale wraz z rozwojem technologii i rosnącym zapotrzebowaniem na ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych pojazdów, wizja ta staje się coraz bardziej realna.

AFIR niejako ustanowił nowy standard w budowie stacji ładowania. Terminal ma być – i tyle. Oznacza to, że możemy spodziewać się zmiany trendu wśród producentów stacji ładowania. Każdy producent i dystrybutor będzie musiał odnieść się do nowych wymogów, które za kilka dni zaczną obowiązywać w całej UE. My jednak jesteśmy krok do przodu – wszystkie stacje Plugbox Europe mogą zostać wyposażone w terminal płatności! Dzięki współpracy podjętej z operatorem płatności Fiserv (daw. Polcard), wszyscy nasi klienci mogą wyposażyć swoją stację w terminal do płatności bezgotówkowych.

Oczywiście, droga do tego celu jest pełna wyzwań, takich jak infrastruktura, koszty i technologiczne innowacje, ale możliwość, że w niedalekiej przyszłości na każdej stacji znajdziemy terminal do ładowania pojazdów elektrycznych, naprawdę napawa optymizmem.

Rozwiązanie dla operatorów – Communev

Posiadasz stację ładowania, jednak nie jesteś zadowolony ze swojego operatora albo dopiero zastanawiasz się nad zakupem stacji? Przedstawiamy Communev, czyli zintegrowane rozwiązanie CPO + eMSP, które ułatwi Ci zarządzanie płatnościami. Nie wiesz jaki rozliczać ładowanie na swojej stacji? Zajmiemy się wszystkimi kwestiami technicznymi, zaczynając od integracji Twojej stacji z terminalem płatności, kończąc na rozliczeniach faktur i rachunków – bo wiemy jak działać kompleksowo.

Gotowi na AFIR – sprawdź rozwiązania Plugbox

Nasze rozwiązania spełniają najnowsze europejskie standardy. Każda stacja Plugbox Europe wyposażona jest w protokół OCPP, umożliwiający płatności bezgotówkowe. W naszej ofercie znajdą Państwo również terminale płatnicze od Polcard (Fiserv), które możemy zintegrować zarówno ze stacjami z naszej oferty, jak również ze stacją każdego producenta, jeśli tylko współpracuje z protokołem OCPP. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Scroll to Top