PlugBox

Jak serwisować samochód elektryczny, aby służył latami?

Najważniejsza zaleta pojazdów zasilanych prądem to niskie koszty jazdy. Oczywiście elektryki powinny regularnie przechodzić przeglądy techniczne. Jednak w przeciwieństwie do odpowiedników spalinowych, mają one prostszą budowę, co oznacza mniej rzeczy do sprawdzenia. W artykule specjaliści firmy PlugBox podpowiadają, jak serwisować samochód elektryczny. Trzymając się tych wytycznych, pojazd będzie Ci służyć przez lata. Jedynym kosztem jego eksploatacji będzie ten związany z ładowaniem baterii z gniazda na stacji. Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o doskonały jego stan!

serwisowanie-auta-elektrycznego

Spis treści

Serwis auta elektrycznego to podstawa!

Prawdą jest, że samochody EV są mało uciążliwe w zakresie przeglądów i serwisowania, z racji braku skomplikowanego w budowie silnika. Elektryczna jednostka napędowa jest prosta i w zasadzie nie ma tam zbyt wielu rzeczy, które mogą się zepsuć. Jednak elektryki mają także wiele wspólnych elementów z modelami spalinowymi, w tym układ:

  • hamulcowy,
  • zawieszenia,
  • jezdny.

Wszystkie z nich mają wpływ na bezpieczeństwo podróżowania autem, dlatego muszą być regularnie poddawane przeglądom. Co ważne, samochody elektryczne są znacznie cięższe od klasycznych, dlatego części tworzące powyższe systemy muszą znosić większe obciążenia.

Do tego dochodzą kwestie związane z eksploatacją ich silnika. Należy kontrolować stan baterii, gniazda do jej ładowania na stacji oraz całej instalacji. Jak podkreślają specjaliści naszej firmy PlugBox, sprzedającej ładowarki do elektryków, to kluczowe z punktu ograniczenia ryzyka wystąpienia zwarcia i pożaru.

Najważniejsze zasady serwisowania auta elektrycznego

Zalecenia dotyczące interwałów sprawdzania stanu technicznego samochodów elektrycznych są różne i zależą od ustaleń producenta. Jednak większość mechaników zaleca, aby przegląd elektryka przeprowadzać raz w roku bądź co 15000 km. Jest to czas na tyle krótki, aby ewentualne usterki dało się zdiagnozować, zanim dadzą o sobie znać.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak serwisować samochód elektryczny? W tym kontekście ważne jest trzymanie się określonych przez jego producenta okresów wymiany:

  • płynu chłodniczego,
  • oleju (znajduje się w łożyskach),
  • tarcz oraz klocków hamulcowych,
  • akumulatora 12 V (to dodatkowy magazyn energii, niezwiązany z tym ładowanym poprzez gniazdo na stacji).

Jednocześnie bardzo istotne są częste przeglądy baterii głównej. Producenci elektryków najczęściej udzielają na nią 8-letniej gwarancji (lub do 160000 km), ale pod warunkiem regularnego sprawdzania jej stanu. Warto o tym pamiętać, gdyż serwisowanie auta EV w związku z awarią tego akumulatora jest kosztowne.

Przegląd elektryka

Oczywiście pamiętaj o tym, że przeglądy elektryków powinny obejmować także bardziej prozaiczne elementy. ASO podczas serwisowania auta sprawdza m.in.:

  • gniazdo ładowania samochodu elektrycznego, które wykorzystywane jest do podłączania wtyczki na stacji,
  • oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne,
  • systemy odpowiedzialne za komfort oraz bezpieczeństwo podróży.
naprawa-samochodu-elektryczneg

Dobry elektromechanik

Kiedy kończy się gwarancja na elektryka, wielu ich właścicieli przestaje jeździć do ASO, gdyż serwisowanie w niezależnych warsztatach jest tańsze. Jednak w przypadku samochodu elektrycznego musisz pamiętać o tym, że osoba zajmująca się jego naprawą czy przeglądem, powinna mieć uprawnienia SEP. Umożliwiają one pracę z instalacjami o napięciu do 1 kV.

Weryfikacja gniazda ładowania

Żywotność elektryka wydłużysz zarówno poprzez regularne przeglądy oraz serwisowanie, jak i prawidłową jego eksploatację. Przykładem tego jest delikatne i jednocześnie drogie gniazdo do zasilania baterii auta. Łatwo je uszkodzić, dlatego powinieneś unikać korzystania z niesprawdzonych ładowarek. Tylko profesjonalna stacja ładowania samochodu elektrycznego daje pewność bezpiecznego uzupełniania energii w akumulatorach. Zamów ją u nas – zapraszamy do kontaktu!

Zadbaj o swój samochód elektryczny

Troszcząc się o auto EV, będziesz cieszyć się jego bezproblemową i tanią eksploatacją. Pamiętaj, że oprócz serwisowania i robienia przeglądów ważne jest też to, gdzie podłączasz się do gniazda ładowarki elektryka. Zawsze korzystaj ze sprawdzonych stacji ładowania samochodów elektrycznych, a najlepiej zainwestuj we własną! Urządzenia takie znajdziesz w ofercie naszej firmy PlugBox. Posiadając je, możesz dołączyć do systemu Communev i zarabiać na ich udostępnianiu – sprawdź, jakie to proste!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top