PlugBox

Samochód elektryczny czy spalinowy? Sprawdzamy, który bardziej się opłaca!

W obliczu zmieniającej się rzeczywistości motoryzacyjnej, dyskusja na temat wyboru pomiędzy samochodem elektrycznym a spalinowym nabiera znaczenia. Jako specjaliści w branży elektromobilności i firma zajmująca się produkcją stacji ładowania, pragniemy przybliżyć aspekty finansowe i ekologiczne obu rozwiązań. Samochód elektryczny czy spalinowy? W dzisiejszym artykule CEO Plugbox Europe, dr inż. Artur Dudziak odpowie na to nurtujące pytanie.

Spis treści:

Ekologiczne implikacje: Emisja i wpływ samochodów elektrycznych na środowisko

Kiedy analizujemy aspekty ekologiczne, samochody elektryczne mają wyraźną przewagę. Ich zerowa emisja CO2, brak hałasu oraz eliminacja toksycznych gazów sprawiają, że są one atrakcyjną alternatywą dla środowiska w porównaniu ze spalinowymi pojazdami, które stanowią źródło zanieczyszczeń atmosferycznych. Co więcej, w Polsce pojawił się trend, który ogranicza poruszanie się wielu pojazdów spalinowych w dużych miastach. Mowa tu o Strefach Czystego Transportu (STC), mających na celu obniżenie emisji zanieczyszczeń w mieście. Możemy spodziewać się, że takie strefy powstaną we wszystkich większych aglomeracjach, co dla właścicieli pojazdów spalinowych może być złą wiadomością.

W ciągu ostatnich lat mogliśmy zauważyć znaczący wzrost cen za paliwo. Nic dziwnego, że samochody elektrycznego coraz częściej zaczęły pojawiać się jako alternatywa. Szczególnie patrząc na popularność instalacji elektrycznych, wiele osób mogłoby ładować pojazd za grosze – z korzyścią dla środowiska.

Aspekty finansowe: Koszty zakupu, ubezpieczenia i eksploatacji samochodu elektrycznego vs spalinowego

Historia samochodów elektrycznych zaczęła się od.. wygórowanych cen. Jak każda nowość, nie mogło być tutaj inaczej – na elektryka nie było stać większości kierowców. Obecnie, dzięki postępowi technologicznemu i innowacyjnym rozwiązaniom, ceny te zaczynają stawać się konkurencyjne. Co więcej, atrakcyjne programy dofinansowań do zakupu pojazdów elektrycznych otwierają nowe możliwości dla osób, których dotychczas nie było stać na pojazdy elektryczne.

Jakie jednak są realne ceny samochodów elektrycznych? Wśród najtańszych samochodów elektrycznych wyróżnić możemy m.in:

  • Nissan Leaf Acenta, dostępnego w cenie promocyjnej za 147 900 zł,
  • Opel Corsa-e, którego prosto z salonu kupimy za 160 000 PLN,
  • Dacia Spring Cargo, który dostępny jest już od 101 490 PLN w nowej wersji.

Aktualne ceny elektryków są porównywalne do nowych modeli pojazdów spalinowych. Niestety rynek używanych aut spalinowych działa zdecydowanie na niekorzyść EV. Mimo, że używane samochody elektryczne kupimy już od 25 tys. PLN, to w tej samej lub podobnej cenie znaleźć można nowszy pojazd spalinowy o lepszych parametrach i niższym przebiegu.

Czy samochód elektryczny jest tańszy w utrzymaniu?

Nie zapominajmy jednak, że zakup samochodu to nie koniec kosztów. Ostatnie lata przywitały nas wzrostami kosztów OC komunikacyjnego. Chociaż zmiany nie dotknęły tak mocno doświadczonych kierowców, tak nowi posiadacze pierwszych czterech kółek, nie mogący liczyć na zniżki od ubezpieczycieli, z obawą patrzą na rosnące liczby. Tutaj samochody elektryczne przychodzą na ratunek. Wbrew pozorom, obowiązkowa polisa dla samochodów elektrycznych jest.. tańsza. Dla porównania – średni koszt OC dla pojazdu elektrycznego w 2022 to 400PLN. W tym samym czasie stawka za pojazd benzynowy to 511PLN, a za diesel – aż 540PLN.

Samochody elektryczne są tanie.. w eksploatacji. Według badań Norweskiej Rady Informacji o Ruchu Drogowym, elektryki to aktualnie najtańsze w utrzymaniu pojazdy i to we wszystkich segmentach. Pomijając drastyczne wzrosty cen paliw, to na korzyść elektryków przemawiają szczególnie niska awaryjność oraz niskie ceny części, które w perspektywie lat przynoszą ogromne oszczędności.

Samochody elektryczne, a wytrzymałość baterii – warto wiedzieć!

Na końcu pojawia się jedno pytanie: Co z baterią? Czy potrzeba wymiany baterii po 10 latach użytkowania nie będzie wiązała się z takim kosztem, że całe zaoszczędzone koszty utrzymania pojazdu wyrównają się? Sercem elektryka jest właśnie ona – bateria. I też ona odpowiada za 65% ceny pojazdu. Jak długo taki samochód elektryczny będzie nam służył zanim zaczniemy zauważać degradację baterii? Już teraz czynnie podejmowane są kroki mające na celu regenerację takich baterii (co jest najpopularniejszym rozwiązaniem) – lub ich wymianę w specjalnie do tego przystosowanych punktach.

Infrastruktura ładowania: Dostępność i wygoda stacji ładowania

Kluczową kwestią jest rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zasięg pojazdów elektrycznych nieustannie rośnie, a sieć stacji ładowania szybko się rozrasta. Jednak czy wystarczająco szybko? Przyglądając się danym z raportu PSPA wzrosty są – i to całkiem spore. Do 2030 roku powinno powstać niemal 100 tysięcy ogólnodostępnych punktów ładowania, a to tylko przewidywania. Patrząc już teraz na rozwój rynku elektromobilności, możemy spodziewać się ich jeszcze więcej.

Warto pamiętać, że każdy ma szansę rozwijać sieć stacji ładowania. Wielokrotnie wskazywaliśmy zalety domowych stacji ładowania – właśnie takie stacje ładowania pomagają rozwijać sieć lokalnie. Jest to możliwe dzięki takim aplikacjom jak np. Communev, który umożliwia czasowe włączanie prywatnych stacji ładowania do sieci publicznej, przez co właściciel stacji zapobiega bezczynności ładowarki.

Samochód elektryczny: Czy to dobry wybór? Perspektywa eksperta

Patrząc obiektywnie – rynek rozwija się w kierunku elektromobilności – i takie są fakty. Samochodów elektrycznych na drogach jest coraz więcej i coraz mniej zaskakują. Oferta pojazdów jest coraz większa, a ceny coraz niższe. Dla „miastowych kierowców” już teraz elektryk jest najlepszym i najtańszym wyborem – a działania UE sprawiają, że elektromobilność dociera również na peryferie. Samochody elektryczne są warte zachodu.

Nie można mówić o zaletach, nie wspominając o wadach. Zasięgi samochodów elektrycznych coraz rzadziej są problemem, chyba, że nadchodzi największy wróg baterii – czyli mrozy. Zima zdecydowanie daje w kość właścicielom elektryków, przez co gorsze warunki temperaturowe wiążą się z dłuższą podróżą i szybszym rozładowaniem baterii pojazdu. Spadki zasięgu możemy też zauważyć przy większych prędkościach np. podczas jazdy na autostradzie. Oba te fakty wskazują, że w tym momencie samochody elektryczne to bardzo dobry wybór na samochód miejski: na zakupy, dojazd do pracy, szkoły, czy krótkie wyprawy za miasto. Wszystko też na to wskazuje, że właśnie w tą stronę będzie rozwijał się trend wzrost popularności elektryków. Świadczą o tym m.in. specjalnie przygotowywane miejsca postojowe dla samochodów elektrycznych czy też mocno rozbudowana infrastruktura ładowania w miastach.

Właśnie infrastruktura ładowania jest jednym z większych wyzwań dla kierowców samochodów elektrycznych. Pomimo dynamicznego rozwoju, stacje ładowania wciąż nie osiągnęły poziomu, który gwarantowałby pełną dostępność w każdym miejscu. Zatem, kierowcy samochodów elektrycznych mogą napotkać pewne trudności w długich podróżach lub w obszarach o słabszej infrastrukturze ładowania. Ale i ta przeszkoda powoli jest eliminowana. Już teraz kierowcy odbywają długie trasy elektrykami bo obszarów bez stacji jest coraz mniej – a coraz więcej firm decyduje się, aby takie stacje stawiać.

Nowa era mobilności: Czy czeka nas e-transformacja i co zadecyduje UE?

Czy elektryfikacja transportu to przyszłość? Chociaż wciąż pojawia się wiele pytań – a temat emobilności niesie za sobą wiele mitów i kontrowersji – to warto podkreślić, że wszystko wskazuje na to, że elektromobilność to nasza przyszłość. Czy spowoduje wyeliminowanie w pełni transportu spalinowego? Oczywiście, że nie. Ale w najbliższych latach możemy spodziewać się, że wiele tablic, szczególnie w aglomeracjach miejskich, zmieni kolor na zielony.

Decyzje Unii Europejskiej mają potencjał, aby znacząco przekształcić krajobraz motoryzacyjny, zachęcając do inwestycji w badania i rozwój technologii ekologicznych. W dłuższej perspektywie, inwestycje te mają spowodować, że samochody elektryczne staną się bardziej dostępne, konkurencyjne cenowo oraz bardziej atrakcyjne dla przyszłych konsumentów, co przyczyni się do upowszechnienia i akceptacji tej formy transportu. To właśnie te decyzje, podejmowane na szczeblu europejskim, będą kluczowe dla kształtowania przyszłości mobilności w Unii.

Również Ty możesz stać się przyszłością e-transportu. Dołącz do nas: Sprawdź naszą ofertę stacji ładowania – lub dołącz swoją firmową lub prywatną ładowarkę do sieci Communev – i zarabiaj na ładowaniu. Rozwijaj e-transport razem z nami!

1 thought on “Samochód elektryczny czy spalinowy? Sprawdzamy, który bardziej się opłaca!”

  1. Pingback: Czy samochód elektryczny opłaca się w 2024 roku? - PlugBox

Comments are closed.

Scroll to Top