PlugBox

Doganiamy Europę? Warszawa otwiera pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu (SCT). ELEKTRONEWSY #3

Nowa seria na naszym blogu – ELEKTRONEWSY to bieżąco informacje ze świata elektromobilności, w krótkiej i przejrzystej formie! Obserwuj naszego bloga i bądź na bieżąco ze światem elektrycznej motoryzacji!

Polska powolnymi krokami podąża za Europą! Powolnymi, bo podczas gdy od 1 lipca 2024 r. w Warszawie obowiązuje pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu, tak tak wiele krajów (w tym Niemcy) już wiele miesięcy temu informowały o zawieszaniu programu wprowadzania stref. Czego możemy się spodziewać – co będzie zakazane – i jak według ekspertów Strefa Czystego Transportu wpłynie na poprawę życia w stolicy – o tym w dzisiejszych Elektronewsach!

Strefa Czystego Transportu – dieslem nie wjedziesz!

Cel SCT (Strefy Czystego Transportu) jest prosty – ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Regulamin zakłada, że do STC nie wjadą pojazdy, które nie spełniają normy EURO 2 (w przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi oraz instalacją LPG, starszych niż 27 lat) oraz EURO 4 (w przypadku pojazdów z silnikiem diesla, starszych niż 19 lat). Dowolnie po stolicy mogą za to poruszać się samochody z silnikami elektrycznymi i wodorowymi. W odpowiedzi na liczne zapytania, władze stolicy uruchomiły również specjalną platformę, gdzie można sprawdzić, czy dany pojazd spełnia kryteria SCT.

Strefa Czystego Transportu nie dla każdego..?

Wprowadzenie SCT w Warszawie nie wiązało się z radością mieszkańców. Aby zwiększyć pozytywne odczucia względem programu, władze zdecydowały się na zwolnienie mieszkańców Warszawy z wprowadzonych obostrzeń na pierwsze 3,5 roku. Co ważne, dotyczy to wyłącznie osób, które w stolicy rozliczają podatki. Co więcej, bezterminowo z obostrzeń zwolniono seniorów (powyżej 70 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne (w których przypadku będzie wymagana specjalna naklejka na pojeździe). Oznacza to, że na tą chwilę obostrzenia obejmą około 3% pojazdów w Warszawie.

Wybrani kierowcy mogą złożyć wniosek o specjalne zezwolenie na wjazd do strefy. Są to m.in. właściciele pojazdów zabytkowych. Z wjazdu do strefy zwolnione również będą autobusy szkolne, czy pojazdy uprzywilejowane (ambulans, wozy pożarnicze).

Pierwsze pouczenia w Warszawie, czyli jak stolica reaguje na SCT?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie obejmuje obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Już teraz stołeczny ratusz podkreśla, że obostrzenia będą zaostrzane z roku na rok. Możemy więc spodziewać się, że zakaz wjazdu z roku na rok będzie obejmował coraz więcej kierowców.

Mimo, że Strefa Czystego Transportu funkcjonuje dopiero od 3 dni, to już pojawili się kierowcy, którzy spróbowali szczęścia wjeżdżając do SCT pojazdem niespełniającym norm. Na ten moment straż miejska i policja prowadzą głównie działania prewencyjne, tłumacząc kierowcom ideę SCT, jednak już teraz informują, że wjazd do stref będzie stale monitorowany przez patrole i specjalne kamery. Według Kodeksu wykroczeń mandat za nieuprawniony wjazd do SCT wynosi 500 zł.

Poprawa jakości powietrza i zdrowia mieszkańców – jakie są zalety Stref Czystego Transportu?

Czyste powietrze, mniej hałasu i zmniejszenie liczby pyłków zawieszonych – takie argumenty stawiają przed nami zwolennicy SCT. Jak będzie w rzeczywistości?

Zdania są podzielone. Zwolennicy strefy wskazują, że to dopiero początkowe działania. Z roku na rok zakaz będzie obejmował coraz więcej pojazdów, czego efektem ma być coraz mniejsza emisja spalin. Jest jednak wiele przeciwników wprowadzania SCT, którzy wskazują inne rozwiązania, jako bardziej skuteczne i nie ograniczające ruchu. Za przykład często pokazywane są inne miasta europejskie, które po wprowadzeniu SCT dość szybko od nich odeszły.

W kontekście wprowadzenia Stref Czystego Transportu, inwestycja w samochody elektryczne staje się coraz bardziej opłacalna. Samochody elektryczne są zwolnione z ograniczeń wjazdu do SCT, co pozwala na swobodne poruszanie się po mieście bez obaw o mandaty i inne sankcje. Dodatkowo, pojazdy te są tańsze w eksploatacji – koszty ładowania są niższe niż koszty paliwa, a elektryczne silniki wymagają mniej częstych napraw i przeglądów.

Bądźcie z nami na bieżąco, śledząc najnowsze informacje ze świata elektromobilności w naszych Elektronewsach!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top