Nowa seria na naszym blogu – ELEKTRONEWSY to bieżąco informacje ze świata elektromobilności, w krótkiej i przejrzystej formie! Obserwuj naszego bloga i bądź na bieżąco ze światem elektrycznej motoryzacji!
Polska elektromobilność nabiera tempa! Najnowsze dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wskazują na znaczący wzrost rejestracji samochodów elektrycznych. Czy Polska w końcu dołącza do czołówki europejskiej elektromobilności? Sprawdźmy, co kryje się za rekordowym zainteresowaniem samochodami elektrycznymi w naszym kraju.
Czerwcowy rekord – imponujące liczby
Tylko w czerwcu 2024 roku w Polsce zarejestrowano 2638 pojazdów elektrycznych, co stanowi wzrost o 9,3% w porównaniu do czerwca poprzedniego roku. Na szczególną uwagę zasługuje liczba zarejestrowanych samochodów osobowych – 2115 sztuk, co daje wzrost o 16,9%. Dzięki temu samochody elektryczne stanowią już 4,2% całego rynku, co oznacza wzrost o 1,2 punktu procentowego w porównaniu do maja.
Hybrydy – popularność nie słabnie
Warto również zwrócić uwagę na dynamicznie rosnące zainteresowanie samochodami hybrydowymi. W czerwcu zarejestrowano ich aż 22 164 sztuki, co oznacza wzrost o 47%. Od początku roku liczba rejestracji hybryd wyniosła 128 560 sztuk, co przekłada się na wzrost o 45%.
Unia Europejska a chińskie samochody elektryczne
Na wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi w Polsce niewątpliwie wpłynęły zaporowe cła na chińskie samochody elektryczne wprowadzone przez Unię Europejską. W marcu 2024 roku UE ogłosiła wprowadzenie tymczasowych ceł antysubwencyjnych w wysokości od 17% do 38% na chińskie samochody elektryczne. To spowodowało, że wielu producentów, takich jak Tesla, podniosło ceny swoich pojazdów, co skłoniło konsumentów do wcześniejszego zakupu.
Liderzy sprzedaży – Tesla i Volvo na czele
Rekordowe wyniki sprzedaży w czerwcu tego roku zawdzięczamy głównie Tesli. Producent ten sprzedał 583 sztuki Modelu 3 i 250 sztuk Modelu Y. Trzecie miejsce na podium zajął Volvo EX30 z wynikiem 134 sprzedanych egzemplarzy.
Infrastruktura ładowania – solidne fundamenty
Nie tylko sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie. Równie dynamicznie rozwija się infrastruktura ładowania. W czerwcu 2024 roku przybyło 240 nowych stacji ładowania i 476 punktów ładowania. Łącznie w Polsce działa już 3775 stacji i 7222 punktów ładowania, co stanowi wzrost odpowiednio o 64% i 65% w skali roku.
Województwa na czele
Najwięcej stacji ładowania znajduje się w województwie śląskim (661, wzrost o 77%), mazowieckim (586, wzrost o 43%) oraz wielkopolskim (325, wzrost o 121%). W każdym województwie odnotowano co najmniej dwucyfrowy wzrost liczby stacji ładowania, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu elektromobilnością w całym kraju.
Wodór i CNG/LNG – wciąż mało popularne
Mimo dynamicznego rozwoju elektromobilności, infrastruktura tankowania wodoru pozostaje w Polsce bardzo ograniczona. Obecnie w kraju działają tylko 3 stacje wodoru, oferujące łącznie 7 punktów ładowania. Od początku roku zarejestrowano zaledwie 5 samochodów z napędem wodorowym. Podobnie jest z pojazdami napędzanymi CNG/LNG. Liczba zarejestrowanych samochodów z takim napędem jest niewielka, a infrastruktura ładowania rozwija się wolno.
Podsumowanie – elektromobilność rosnąca w siłę? Takie są fakty!
Dane PZPM jednoznacznie wskazują na rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce. Rekordowe liczby rejestracji, dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania oraz wzrost popularności hybryd świadczą o tym, że Polska powoli, ale zdecydowanie zmierza w kierunku elektromobilnej przyszłości.
Bądźcie z nami na bieżąco, śledząc najnowsze informacje ze świata elektromobilności w naszych Elektronewsach!