PlugBox

Budżet programu „Mój Elektryk” na wyczerpaniu. Co dalej? ELEKTRONEWSY #2

Nowa seria na naszym blogu – ELEKTRONEWSY to bieżąco informacje ze świata elektromobilności, w krótkiej i przejrzystej formie! Obserwuj naszego bloga i bądź na bieżąco ze światem elektrycznej motoryzacji!

Witajcie w kolejnej odsłonie naszej serii „Elektronewsy”! Dzisiaj przyjrzymy się aktualnym informacjom dotyczącym programu „Mój Elektryk”, który zbliża się do wyczerpania swojego budżetu. Jakie będą dalsze kroki i co to oznacza dla przyszłości elektromobilności w Polsce? Zapraszamy do lektury!

Tanie elektryki to przeszłość? Koniec dopłat może oznaczać jedno..

Zgodnie z najnowszymi danymi NFOŚiGW, w ramach puli finansowej programu „Mój Elektryk” pozostało jedynie 3% środków do rozdysponowania. Aby program mógł być realizowany do końca 2025 roku, konieczne jest więc pilne podwyższenie budżetu. Pojawiają się obawy, że brak subsydiów może spowodować spadek zainteresowania samochodami elektrycznymi. Jak jest w rzeczywistości? Jakie rozwiązania planowane są na ewentualność wyczerpania budżetu?

Stan floty elektrycznych pojazdów w Polsce

Na koniec maja 2024 roku w Polsce zarejestrowano 66 325 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku ich liczba wzrosła o 9612 sztuk, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023. Łączna liczba osobowych pojazdów elektrycznych wynosiła 115 006 sztuk, w tym 59 615 w pełni elektrycznych (BEV) i 55 391 hybryd typu plug-in (PHEV). Elektryczna flota dostawczych i ciężarowych pojazdów wynosiła 6741 sztuk, a liczba elektrycznych motorowerów i motocykli sięgała 20 856 sztuk.

Dane pochodzą z Licznika Elektromobilności realizowanego przez PZPM. Edycja: maj 2024.

Infrastruktura ładowania

Równolegle z rozwojem floty elektrycznej rozwija się infrastruktura ładowania. W Polsce funkcjonuje 6910 ogólnodostępnych punktów ładowania (3813 stacji). Z tego 29% to szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a 71% to wolne punkty ładowania prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kW. W maju 2024 roku uruchomiono 219 nowych punktów ładowania.

Dane pochodzą z Licznika Elektromobilności realizowanego przez PZPM. Edycja: maj 2024.

Kontynuacja subsydiowania e-mobilności

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM), podkreśla, że aby utrzymać tempo wzrostu na rynku samochodów elektrycznych, konieczna jest kontynuacja subsydiów. Przykłady innych państw, takich jak Niemcy, pokazują, że długoterminowe wsparcie finansowe jest kluczowe dla rozwoju rynku e-mobility. Niemiecki program dopłat do EV zakończono w 2023 roku po około siedmiu latach, gdy roczna liczba rejestracji nowych BEV wynosiła 524 tys. sztuk, czyli 31 razy więcej niż w Polsce.

Co dalej?

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem systemu dopłat do samochodów elektrycznych z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Program ma objąć zarówno samochody nowe, jak i używane, nabywane przez klientów indywidualnych oraz firmy. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), zaznacza, że w Polsce około 75% rejestracji nowych samochodów jest dokonywane przez firmy, dlatego część funduszy z KPO powinna być przeznaczona na dofinansowanie zakupów firmowych samochodów elektrycznych. Takie działania przyczynią się do powiększenia parku zeroemisyjnych pojazdów w Polsce.

Podsumowanie

Program „Mój Elektryk” zbliża się do wyczerpania swojego budżetu, co stawia pod znakiem zapytania dalsze losy dofinansowań dla elektryków. Aby kontynuować pozytywny trend wzrostu liczby pojazdów elektrycznych i rozwoju infrastruktury ładowania, konieczne jest podjęcie szybkich działań w zakresie zwiększenia budżetu programu oraz wprowadzenia nowych mechanizmów wsparcia finansowego. Nasi sąsiedzi pokazali, że programy realnie wpływają na rynek – zwiększając zainteresowanie i tworząc nowy standard na drogach.

Bądźcie z nami na bieżąco, śledząc najnowsze informacje ze świata elektromobilności w naszych Elektronewsach!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top