Polacy coraz bardziej doceniają samochody elektryczne. Należysz do ich grona? W takim razie pewnie wiesz, że infrastruktura paliw alternatywnych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest coraz bogatsza, ale nadal jest jej daleko do standardów europejskich. A gdyby tak uniezależnić się od publicznych ładowarek? Wyjaśniamy, kiedy warto zdecydować się na domową stację ładowania. Przekonaj się, co możesz zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu.
Spis treści
- Co wyróżnia domową stację ładowania?
- Ładowanie pojazdów – jak działa?
- Którą domową stację ładowania samochodów wybrać?
- Plugbox – wybierz stację ładowania samochodów dla siebie!
Co wyróżnia domową stację ładowania?
Konieczność ładowania samochodu elektrycznego na stacji bywa często problematyczna. Stacje ładowania w Polsce nie zawsze są łatwe do znalezienia – w 2022 roku było tylko 2190 ogólnodostępnych punktów. Jednocześnie, standardowe napięcie z gniazda nie wystarczy, żeby dobrze naładować pojazd. Nie dziwi zatem, że domowe stacje ładowania są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. Urządzenia tego typu znacznie przyspieszają ładowanie samochodu. Dzięki temu, podpinając auto wieczorem, już rano możesz ruszać w drogę.
Komercyjne ładowarki przewyższają domowe pod względem szybkości. Posiada to swoje zalety, ale również wady. Ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych przekazują do samochodu prąd stały (DC), nie przemienny (AC). W wyniku tego wbudowany w auto układ przemienny (AC/DC) nie musi być uruchamiany, przyspieszając tym samym ładowanie. Moc publicznych ładowarek jest też znacznie wyższa, często przekraczając potrzeby auta. Co to oznacza dla Twojego samochodu? Superszybkie ładowanie skraca żywotność akumulatorów. Dlatego, wielu producentów elektryków odradza ich częste stosowanie. Ładowanie w domu prądem AC, przy pomocy domowej ładowarki będzie zatem bezpieczniejsze.
Ładowanie pojazdów – jak działa?
Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych to inteligentne urządzenie, które nie tylko pobiera i przekazuje prąd, ale monitoruje stopień obciążenia sieci. Taka ładowarka maksymalnie wykorzystuje dostępną moc, zapobiegając przy tym przeciążeniom.
Sam proces ładowania jest bardzo prosty i intuicyjny, podobnie jak montaż samej ładowarki. Wystarczy tylko podłączyć przewód ładujący do auta. Nowoczesne ładowarki samodzielnie wybierają sposób ładowania poprzez komunikację z samochodem. Na wyświetlaczu ukazuje się zaś status ładowania, czas oraz chwilowe napięcie. Niektóre urządzenia umożliwiają także obsługę ładowarki przy pomocy dedykowanej aplikacji. Dzięki niej można obserwować m.in. postępy ładowania i stan stacji.
Własna stacja ładowania samochodu musi być dostosowana do potrzeb Twojego pojazdu, a także możliwości przyłącza sieciowego. Należy zatem zwrócić uwagę na moc prądu przemiennego, jaką może przyjąć układ ładowania auta. Co ważne, mocniejsza stacja jest bezpieczna dla samochodu – jedynie nie wykorzystasz pełni jej mocy. Przydział mocy w przyłączu sieciowym musi z kolei pozwalać na użycie dodatkowego sprzętu o określonej mocy (opcjonalnie, może być potrzebne zwiększenie przydziału mocy).
Którą domową stację ładowania samochodów wybrać?
Istnieją różne rodzaje domowych stacji ładowania pojazdów. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:
- ładowarki stacjonarne,
- ładowarki przenośne.
Stacjonarna ładowarka jest instalowana w jednym miejscu (np. w garażu) i tylko tam może być użytkowana. Ładowarkę przenośną zabierzesz zaś ze sobą w podróż i skorzystasz z niej w dowolnym momencie. Warto zauważyć, że mobilne urządzenia zazwyczaj posiadają niższą moc, co wydłuża czas ładowania. Która domowa stacja ładowania pojazdów będzie w takim razie odpowiednia? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli często podróżujesz, możesz zdecydować się na przenośne urządzenie, ładowarka stacjonarna spełni z kolei oczekiwania osób ceniących szybki czas ładowania.
Plugbox – wybierz stację ładowania samochodów dla siebie!
Wykorzystywanie instalacji domowej do ładowania auta może być nawet trzy razy tańsze niż w przypadku stacji komercyjnych. Oszczędność będzie jeszcze większa, jeśli posiadasz fotowoltaikę. Własna mikroelektrownia daje możliwość korzystania wyłącznie z wygenerowanej energii słonecznej. Brzmi jak marzenie? Niebawem może stać się rzeczywistością! Sprawdź nowoczesne ładowarki PlugBox w wersji stacjonarnej i mobilnej. Zyskaj niezależność, dbając o czystość środowiska.