PlugBox

Co to jest elektromobilność?

Na ulicach polskich miast coraz częściej spotyka się pojazdy z napędem elektrycznym. Skąd wynika ich popularność? Sprawdź, jak rozwija się elektromobilność w Polsce i co wchodzi w jej zakres. Wyjaśniamy, jaka jest definicja e-mobilności i czego mogą oczekiwać kierowcy jeżdżący elektrycznymi autami po europejskich drogach.

Elektromobilność

Elektromobilność

Definicja elektromobilności

Na początku warto dowiedzieć się, czym właściwie jest elektromobilność. To pojęcie obejmuje szeroko rozumiany proces elektryfikacji pojazdów, w tym samochodów osobowych, autobusów, motocykli, hulajnóg i rowerów. Definicja dotyczy nie tylko użytkowania środków transportu z napędem elektrycznym, ale także procesu ich produkcji, sprzedaży i prawa regulującego sposób poruszania się nimi po ulicach. Ponadto w ramach e-mobilności analizuje się kwestie związane z budową infrastruktury i dotacjami do zakupu pojazdów. Są to tematy często poruszane w Polsce i Europie, ponieważ auta elektryczne uznaje się za przyjaźniejsze dla środowiska od środków transportu z silnikiem spalinowym.

Produkcja aut elektrycznych

Kierowcy mogą liczyć na coraz większy wybór samochodów z napędem elektrycznym. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się Teslę 3, Forda Mustanga Mach-E, Nissana Leafa oraz Kię EV6. Użytkownicy tych pojazdów cenią je ze względu na cichą pracę i dużą wydajność. Nowoczesne silniki wyróżnia prosta budowa, która znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Akumulatory od najlepszych producentów posłużą przez wiele lat bez konieczności wymiany. Kierowcy mogą wybierać spośród różnego typu udogodnień, a prowadzenie auta staje się coraz bardziej automatyczne i komfortowe.

Co ciekawe, na rozwój elektromobilności duży wpływ ma prawo Unii Europejskiej. Firmy motoryzacyjne zmuszone są do kierowania się w stronę ekologicznych rozwiązań i ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Od 2035 roku na terenie krajów należących do wspólnoty będzie dozwolona rejestracja wyłącznie bezemisyjnych środków transportu.

Dotacje do zakupu pojazdów

Najnowsze modele samochodów często osiągają wysokie ceny. Aby zachęcić kierowców do korzystania z samochodów z napędem elektrycznym, wprowadzono system dotacji. Warto pamiętać, że nie trzeba od razu decydować się na zakup auta na własność, istnieje również opcja leasingu. Zasady dopłat są zmienne i trzeba na bieżąco sprawdzać wprowadzane przez rząd programy. Z dofinansowania kupna pojazdu mogą korzystać osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz samorządy. Specjalne zniżki przewidziano dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Wdrażaniem programu dotacji zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Regulacje prawne

Użytkownicy ruchu drogowego muszą zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy. Definicja elektromobilności obejmuje również prawo regulujące sposób poruszania się autami z napędem elektrycznym. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy kategorii B. Ten dokument uprawnia ich do kierowania pojazdem o masie do 4,25 tony. Co ciekawe, w ostatnim czasie pojawiły się także przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Można nimi jeździć po ulicy w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej, a ograniczenie prędkości na drodze wynosi ponad 30 km/h.

Samochody elektryczne Porsche i Tesla

Samochody elektryczne Porsche i Tesla

Użytkowanie pojazdów elektrycznych

Od czego zależy komfort użytkowania aut elektrycznych? Bez wątpienia duże znaczenie ma infrastruktura drogowa. Elektromobilność w Polsce rozwija się coraz mocniej, dzięki czemu poruszanie się pojazdami z zasilaniem akumulatorowym staje się łatwiejsze. Kierowcy mają do dyspozycji publiczne parkingi ze stacjami ładowania samochodów. Ponadto producenci ładowarek proponują mobilne rozwiązania, dzięki którym naładowanie akumulatora jest możliwe w praktycznie każdym miejscu i czasie.

Publiczne stacje ładowania

Mapa publicznych stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce każdego roku wzbogaca się o nowe punkty. Obecnie ładowarki dostępne są w każdym regionie kraju. Co ważne, nowoczesne modele wyróżnia duża łatwość obsługi. Łączą się z aplikacją mobilną, dzięki czemu użytkownik może szybko sprawdzić dostępność stacji oraz uiścić płatność za skorzystanie z usługi w wygodnej formie online. Przewidziano także zapłatę za usługę ładowania kartą kredytową. Publiczne ładowarki są zgodne z CE i mają wysoki stopień ochrony. Kierowcy mogą liczyć na:

  • podwójne gniazda z przewodami i wtyczką,
  • zabezpieczenia przed przeciążeniem i prądem zwarciowym,
  • licznik energii z certyfikatem MID,
  • wbudowany wskaźnik ładowania LED.

Obsługa stacji jest prosta, a proces ładowania nie zajmuje dużo czasu. Sprawia to, że przerwy w podróży nie są uciążliwe. W trakcie uzupełniania energii w akumulatorze kierowca może wybrać się do pobliskiej kawiarni lub restauracji i odpocząć przed dalszą drogą. Umiejscowienie publicznych ładowarek pozwala na przemierzenie autem elektrycznym praktycznie całego kraju.

Szybka stacja ładowania prądem stałym DC

  • kompaktowa budowa
  • stacja typu wallbox
  • możliwośc powieszenia na ścianie lub montaż na dedykowanym słupku
  • DC30 lub 60kW

Superszybkie stacje ładowania DC

  • Plugbox Fast – 2xDC
    (CCS Combo lub Chademo)
  • Plugbox Fast Hybrid 2xDC+1xAC
    (CCS lub Chademo +typ 2)
Wyposażenie dodatkowe

– Adapter T1/T2

– Kable do ładowania typ 2/typ 2, typ 2/typ 1

– Fundament pod stacje ładowania

Przenośne ładowarki

Polscy producenci ładowarek do ekologicznych pojazdów proponują innowacyjne rozwiązania, w tym przenośne urządzenia do ładowania. Tego typu produkty są prawdziwą rewolucją. Kierowca nie musi planować postoju auta w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Wystarczy zainwestować w mobilny zestaw ładujący, który wyposażony jest w kabel o długości 5 metrów. Ładowanie akumulatora możliwe jest także w trakcie podróży, bez zatrzymywania się. To opcja doceniana przez osoby, które cenią sobie szybkie podróże i nie chcą być uzależnione od publicznych stacji ładowania. Przenośne ładowarki wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia. Mogą spaść z wysokości 1 metra oraz przetrwać przejechanie przez pojazd o masie do 2 ton. Mimo takich ekstremalnych wydarzeń, nic im się nie stanie.

Stacja ładowania prądem przemiennym AC 3,4kW.

Domowe stacje do ładowania

Coraz częściej stosowanym sposobem uzupełnienia energii akumulatora jest korzystanie z domowej stacji ładowania. Montaż takiego artykułu to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ kierowca może naładować swoje auto przed wyruszeniem w podróż. Dużą popularnością cieszy się na przykład urządzenie PlugBox Smart, które przeznaczone jest do montażu na ścianie lub specjalistycznym słupie montażowym. W ramach jego użytkowania można korzystać z:

  • modułu WiFi i dedykowanej aplikacji,
  • wyświetlacza przedstawiającego czas ładowania i chwilowe napięcie,
  • automatycznego doboru sposobu pracy ładowarki,
  • maksymalnej dostępnej mocy ładowania 7kW lub 22 kW,
  • praktycznego kabla o długości 5 metrów.

Tego typu urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o pracy w warunkach zewnętrznych. Są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz wilgoć. Można przechowywać je w temperaturze od -40 do 70 stopni Celsjusza. Wystarczy zwrócić uwagę na zalecenia producenta i przestrzegać zasad użytkowania ładowarki.

– Stacja ładowania prądem przemiennym AC 7,2kW

AC 22kW

Stacja do montażu na ścianie, lub dedykowanej kolumnie

Przyszłość elektromobilności w Polsce

Bez wątpienia przyszłość elektromobilności w Polsce jest bardzo obiecująca. Wzrost liczby użytkowników aut z napędem elektrycznym sprzyja rozwojowi przyjaznej dla nich infrastruktury drogowej. Poruszanie się ekologicznym samochodem staje się coraz łatwiejsze. Istnieje wiele sposobów na naładowanie akumulatora. Ładowarki spotyka się na publicznych parkingach, przy galeriach handlowych, biurach i prywatnych posesjach. Kierowcy nie muszą myśleć o technicznych aspektach uzupełniania energii, wystarczy podpiąć pojazd do gniazda, a urządzenie dobierze optymalne parametry.

Elektromobilność rozwija się w imponującym tempie również ze względu na prawo wprowadzane przez Unię Europejską oraz świadomość zmian klimatycznych. Coraz więcej ludzi troszczy się o los środowiska naturalnego i szuka sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ten trend dotyczy zarówno właścicieli prywatnych środków transportu, jak i samorządów oraz przedsiębiorców. Idealnym tego przykładem są napędzane elektrycznie autobusy i samochody dostawcze.

Technologie napędów elektrycznych

Już wiesz, jaka jest definicja elektromobilności. Bądź na bieżąco i śledź zmiany na rynku motoryzacyjnym. Korzystaj z pojazdów bezemisyjnych i dbaj o środowisko naturalne. Polska infrastruktura sprzyja jeżdżeniu autami elektrycznymi. Skontaktuj się z nami, a doradzimy, jak szybko i bezpiecznie ładować akumulatory takich pojazdów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top