PlugBox

Ile można zarobić na stacji ładowania?

Stacja ładowania w 2024 może okazać się jednym z najpopularniejszych źródeł dochodu pasywnego dla firm oraz osób prywatnych. Czy zarabianie na stacjach na prawdę jest opłacalne? Jakie są realne koszty utrzymania stacji? Czy stacja jest inwestycją, która się zwraca – i przynosi dodatkowe korzyści finansowe? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zarabiania na stacjach ładowania.

Spis treści:

  • Ładowarka, jako inwestycja i pasywny przychód
  • Inwestycja w stację ładowania – cena stacji ładowania
  • Czy na stacjach ładowania można zarabiać? Podstawa prawna.
  • Ile można zarobić na ładowarce EV?
  • Jak zacząć zarabiać na stacjach ładowania?
  • Aplikacje pozwalające zarabiać na stacjach ładowania

Ładowarka, jako inwestycja i pasywny przychód

Stale rośnie liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach – i nie tylko. Stacji również przybywa, lecz wciąż w mniejszym stopniu niż kierowców elektryków. Prognozy PSPA (Polish EV Outlook) wskazują, że do 2030, uwzględniając aktualny wzrost liczby stacji ładowania, liczba ładowarek powinna sięgnąć 99,7 tys. punktów. Do 2030 roku mamy jeszcze 7 lat – a wcześniejsza inwestycja w stację ładowania może przynieść większe korzyści. Wynika to z niskiego wysycenia rynku ładowarkami – znaleźć je można głównie w dużych miastach, co sprawia, że podróżowanie samochodem elektrycznym wciąż stanowi wyzwanie. Kupując stację ładowania na przełomie 2023/24 roku możesz więc zyskać dużo więcej.

Inwestycja w stację ładowania – cena stacji ładowania

Na początek warto omówić cenę stacji ładowania. Koszty związane z zakupem, instalacją i utrzymaniem stacji mogą znacząco się różnić w zależności od rodzaju stacji i lokalizacji. Stacje do ładowania samochodów elektrycznych podzielone są na kilka kategorii, takich jak ładowarki prądu stałego (DC) i prądu zmiennego (AC). Inwestycja w stacje ładowania DC jest droższa, ale może przyciągnąć większą liczbę klientów.

Średni koszt stacji ładowania prądem przemiennym (AC), spełniającej wszystkie wymogi bezpieczeństwa, zaczyna się od 2500 brutto. Taką stacją jest np. Plugbox Smart+ dostępny w naszej ofercie. Stacje DC wiążą się z wyższym kosztem inwestycji. W tym przypadku musisz liczyć się z kosztem 35 000 brutto i wyższym. Dla mniejszych firm polecane są stacje jednostanowiskowe, takiej jak Plugbox Fast Mini.

Coraz częściej przy polskich drogach pojawiają się hybrydowe stacje ładowania. Hybrydy osiągają najwyższe moce ładowania (do 240kW w przypadku Plugbox Fast Hybrid) i pełnią funkcję hubów – pozwalając ładować się wielu pojazdom na raz. Szybkie stacje ładowania o mocy 180-240kW to najdroższa opcja którą możesz znaleźć na rynku. Ich ceny rozpoczynają się 60-70 000 brutto w zależności od modeli i konfiguracji.

Warto pamiętać, że co jakiś czas można liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci programów rządowych i europejskich, w postaci przeróżnych dotacji i dofinansowań.

Czy na stacjach ładowania można zarabiać? Podstawa prawna

Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej! Rozwój elektromobilności w Polsce stwarza możliwości biznesowe związane z dostarczaniem usług ładowania. Firmy i przedsiębiorcy mogą inwestować w stacje ładowania, zarabiając na opłatach za korzystanie z tych stacji przez kierowców pojazdów elektrycznych. Warto jednak dokładnie zrozumieć obowiązujące przepisy i regulacje dotyczące takiej działalności oraz dobrze przemyśleć lokalizację stacji, aby osiągnąć jak najwyższe zyski.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Polsce zezwala na sprzedaż energii, jako towaru (ten temat poruszyliśmy szerzej tutaj). Ustawa ta dopuszcza różne formy rozliczeń za ładowanie: w formie stawki za kW, stawki czasowej (minutowej, godzinowej), czy w formie opłaty za podłączenie do stacji. Bez względu na to, którą wybierzesz, przy rozliczaniu ładowania obowiązuje Cię stawka 23% za sprzedaż energii. Aby ułatwić proces rozliczania i zarządzania stacją, wiele osób decyduje się na korzystanie z usług operatora stacji (CPO).

Ile można zarobić na ładowarce EV?

Zarobki na stacji ładowania zależą od kilku czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj stacji, stawki za ładowanie, czas działalności oraz konkurencja. Przy właściwym podejściu i dobrej lokalizacji, inwestorzy mogą osiągnąć zyski, które szybko zwracają koszty inwestycji.

Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy kalkulator zwrotu inwestycji! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej: https://plugbox.eu/kontakt/

Aktualne średnie stawki przedstawiają się następująco (dane oparte na październikowej analizie EV Klub Polska):

  • Ładowanie na stacjach AC: średnie stawki utrzymują się 1,80PLN/kWh u operatorów komercyjnych;
  • Ładowanie na stacjach DC do 100kW: średnia stawka wynosi 2,45PLN/kWh (..);
  • Ładowanie na stacjach DC powyżej 200kW: średnia stawka wynosi 2,80PLN/kWh

Jak zacząć zarabiać na stacjach ładowania?

Rozpoczęcie inwestycji w stacje ładowania pojazdów elektrycznych to proces wymagający staranności i dokładności na każdym etapie. Prawidłowe przygotowanie, analiza rynku i spełnienie wymagań prawnych są kluczowe dla sukcesu w tej branży.

  • Analiza Rynku i Wybór Lokalizacji: Rozpoczęcie inwestycji w stacje ładowania rozpoczyna się od dokładnej analizy rynku. Istnieje wiele aspektów do uwzględnienia, takich jak obecna liczba pojazdów elektrycznych na danym obszarze, trendy w rozwoju elektromobilności, konkurencja oraz zapotrzebowanie. Decyzja o lokalizacji musi być oparta na przemyślanej strategii, uwzględniającej dostępność i wygodę użytkowników, a także aspekty logistyczne.
  • Uzyskanie Niezbędnych Zezwoleń: Przed rozpoczęciem budowy i działalności stacji ładowania konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń.
  • Instalacja Stacji Ładowania: Po uzyskaniu zezwoleń można przystąpić do instalacji stacji ładowania. Ważne jest, aby zapewnić, że instalacja jest przeprowadzana zgodnie z odpowiednimi standardami i przepisami technicznymi. Na sprawdzone stacje ładowania i montażystów możesz liczyć korzystając z naszych usług.
  • Ustalenie Cen: Stawki za ładowanie mogą być oparte na czasie, ilości dostarczonej energii lub innych modelach cenowych. Dostosowanie cen do lokalnego rynku i konkurencji jest istotne. Warto także rozważyć promocje, lojalność klienta i inne strategie marketingowe, które przyciągną użytkowników. Warto też skorzystać z gotowych rozwiązań, które pozwolą dotrzeć do nowych klientów.

Aplikacje pozwalające zarabiać na stacjach ładowania

Na rynku istnieje wiele aplikacji, które umożliwiają zarabianie na stacjach ładowania. Wiele z nich działa jako eMSP (e-mobility service provider), który zajmuje się świadczeniem i dostarczaniem usług ładowania dla właściciela stacji. Najczęściej oznacza to, że właściciel dołącza stację do sieci danego operatora. Oznacza to jednak, że nie ma większego wpływu na samo funkcjonowanie stacji. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z firm, które pełnią rolę operatora (CPO) oraz dostawcy usług (eMSP) jednocześnie.

Jednym z systemów, który łączy obie funkcje, jest Communev. Communev umożliwia zarabianie na stacjach ładowania w jasny i przejrzysty sposób. Całość działania opiera się na aplikacji mobilnej, w której właściciel ma możliwość monitorować stację, zarządzać harmonogramem ładowania – ale również ustawiać stawki i rozliczać ładowania. W odróżnieniu od wielu innych systemów, Communev umożliwia natychmiastowe rozliczenia. Oznacza to, że właściciel stacji natychmiast otrzymuje przychód za ładowanie kierowców na jego stacji – nie musi czekać na rozliczenia miesięczne i kwartalne, które są aktualnie standardem.

Communev jest dostępny na urządzenia z system Android i iOS. Może zostać podłączony do każdej stacji ładowania, która posiada protokół OCPP 1.6 i wyższy. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na: www.communev.eu.

Scroll to Top