PlugBox

Stacje ładowania w garażach podziemnych

W domu, czy w mieszkaniu – stacje ładowania pojazdów elektrycznych to standard w nowym budownictwie. Szczególnie licznie pojawiają się na podziemnych parkingach i garażach, zarówno na osiedlach, jak również przy biurowcach, czy też galeriach handlowych. Czy montaż stacji ładowania w budynkach jest bezpieczny? Jakie wymagania musi spełnić stacja ładowania, jeśli chcemy zamontować ją w garażu podziemnym? Dla kogo polecane jest to rozwiązanie? Jaka stacja z oferty Plugbox idealnie sprawdzi się przy takim rozwiązaniu? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kobieta ładująca samochód elektryczny, przed garażem.
Obraz autorstwa senivpetro. Freepik.pl

Spis treści:

  • Stacje ładowania w garażach podziemnych – popularne rozwiązanie
  • Stacje ładowania w garażach podziemnych to odpowiedź na brak przestrzeni do tworzenia infrastruktury ładowania
  • Prywatne stacje ładowania w garażach podziemnych – rozwiązanie dla osób posiadających prywatne miejsca parkingowe
  • Publiczny punkt ładowania w garażu podziemnym – inwestycja dla właścicieli budynków wielorodzinnych, deweloperów, obiektów publicznych
  • Stacje ładowania w parkingach podziemnych to również formalności
  • Stacje ładowania w garażach podziemnych – wyzwania

Stacje ładowania w garażach podziemnych – popularne rozwiązanie

Stacje ładowania w garażach podziemnych stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem. To nie tylko wygodna opcja dla właścicieli pojazdów elektrycznych, ale również trend, który zyskuje na znaczeniu w branży nieruchomości. Deweloperzy coraz częściej dostrzegają wartość dodaną, jaką mogą przynieść stacje ładowania w ich projektach mieszkaniowych. Wspólnoty mieszkaniowe również widzą korzyści wynikające z instalacji takiej infrastruktury, co sprawia, że garaże podziemne stają się miejscem, gdzie elektromobilność spotyka się z wygodą i innowacją. Warto bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu i zrozumieć, dlaczego cieszy się ono tak dużym uznaniem.

Stacje ładowania w garażach podziemnych to odpowiedź na brak przestrzeni do tworzenia infrastruktury ładowania

Stale rosnące koszty ziemi spowodowały, że możliwości rozwoju infrastruktury stacji ładowania nie są tak szerokie. W odpowiedzi na rosnący popyt na rynku elektromobilności, zaczęto wykorzystywać przestrzenie prywatne. Co drugi deweloper, rozpoczynający inwestycje w 2023 roku, decyduje się na montaż stacji ładowania. Ładowarki przy galeriach czy biurowcach to norma już od kilku lat. Ze względu na brak przestrzeni do parkowania na powierzchni – cała infrastruktura przenoszona jest pod ziemię. Wiąże się to jednak z pewnymi wymogami. W społeczeństwie wciąż istnieje duże przekonanie, że samochody elektryczne są zagrożeniem – te mity równie często powielane są w odpowiedzi na montowanie stacji ładowania. Jaka jest rzeczywistość? Czy stacja ładowania w podziemnym garażu czy parkingu to szansa – czy zagrożenie?

Prywatne stacje ładowania w garażach podziemnych – rozwiązanie dla osób posiadających prywatne miejsca parkingowe

Jeśli posiadasz prywatne miejsce parkingowe w garażu podziemnym, masz szansę na jeszcze bardziej wygodne i spersonalizowane rozwiązanie związanego z ładowaniem pojazdów elektrycznych. Prywatne stacje ładowania stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród właścicieli domów i mieszkań z własnymi miejscami parkingowymi. Dotyczy to również osób mieszkających w blokach i apartamentowcach, mających wykupione prywatne miejsca postojowe w parkingach podziemnych. To rozwiązanie zapewnia nie tylko wygodę, ale także większą niezależność w kwestii ładowania pojazdów elektrycznych. Własna stacja ładowania w garażu podziemnym jest dostępna jest zawsze, co oznacza, że nie musisz szukać wolnej stacji ładowania poza miejscem zamieszkania. Jest to również forma oszczędności – zakup stacji jest kosztem jednorazowym, jednak realna wartość jednego ładowania pojazdu uwzględnia wyłącznie koszt za kWh (zależną od umowy z operatorem). Dzięki temu, że stacja znajduje się tuż przy mieszkaniu, nie musisz martwić się o prędkość ładowania – możesz pozostawić swój samochód ładujący się przez całą noc. Dzięki temu nie musisz inwestować w szybkie stacje, a zdecydować się na praktyczny wallbox 22kW – jak Plugbox Smart czy Plugbox City One.

Stacje w garażach podziemnych to także inwestycja w przyszłość. Montaż stacji ładowania podnosi jego wartość i czyni bardziej atrakcyjnym w oczach potencjalnych przyszłych nabywców.

Publiczny punkt ładowania w garażu podziemnym – inwestycja dla deweloperów i właścicieli budynków wielorodzinnych

Publiczne punkty ładowania w garażach podziemnych stanowią istotną inwestycję, która przynosi korzyści różnym grupom interesariuszy. Właściciele budynków wielorodzinnych, deweloperzy i obiekty publiczne coraz częściej dostrzegają znaczenie tej infrastruktury w kontekście rozwoju elektromobilności. Dla właścicieli budynków wielorodzinnych, instalacja publicznych stacji ładowania w garażach podziemnych może przyciągnąć nowych mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy są właścicielami pojazdów elektrycznych lub planują zakup takiego samochodu w przyszłości. To również czyni budynki bardziej atrakcyjnymi na rynku nieruchomości.

Dla deweloperów to inwestycja w przyszłość, która podnosi wartość projektu mieszkaniowego. W dobie wzrastającego zainteresowania elektromobilnością, obecność publicznych punktów ładowania może przeważyć decyzję potencjalnych nabywców o wyborze konkretnej nieruchomości. To także element pozytywnego wizerunku dewelopera, który dba o zrównoważony rozwój i potrzeby przyszłych mieszkańców.

  • Instalacja punktów ładowania elektrycznych podnosi wartość nieruchomości. Mieszkanie lub dom z własnym miejscem parkingowym i infrastrukturą do ładowania jest bardziej atrakcyjne dla kupujących, co może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości w danym projekcie. To z kolei przekłada się na większe zyski dla dewelopera.
  • Posiadanie publicznych punktów ładowania może przyciągać mieszkańców, którzy w przyszłości zdecydują się na zakup pojazdów elektrycznych. Deweloperzy mogą też rozważyć udostępnianie tych punktów nie tylko mieszkańcom, ale także okolicznym użytkownikom, co generuje dodatkowe przychody i zwiększa obłożenie nieruchomości. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki Communev – naszemu systemowi zarządzania.
  • Współczesne społeczeństwo coraz bardziej zwraca uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju i ekologii. Deweloperzy, którzy inwestują w infrastrukturę wspierającą elektromobilność, mogą postrzegani są jako bardziej odpowiedzialni społecznie i ekologicznie. To może przyciągać klientów, którzy chcą żyć w miejscach, które dbają o środowisko naturalne.
  • W miarę jak elektromobilność staje się coraz bardziej popularna, deweloperzy, którzy wcześnie inwestują w infrastrukturę ładowania, stają się bardziej konkurencyjni na rynku nieruchomości. To może przyciągnąć uwagę inwestorów i klientów, którzy dostrzegają przyszłość elektromobilności.

Jakie stacje sprawdzą się idealnie w garażach publicznych i prywatnych?

Ze względu na charakter miejsca, najczęstszym wyborem są stacje ładowania prądem zmiennym (AC). Stacje typu AC pozwalają na przygotowanie większej liczby stanowisk niższym kosztem. Za wyborem stacji AC przemawia również fakt, że pozwalają w pełni naładować baterię samochodu elektrycznego, kiedy jego właściciele spokojnie śpią.

Stacje ładowania w parkingach podziemnych to również formalności

Montaż stacji ładowania w budynku wielorodzinnym czy budynku publicznym zawsze wiąże się z szeregiem formalności. Aby zamontować stację ładowania w garażu podziemnym należy skierować się do właściciela lub zarządcy budynku w celu uzyskania zgody na montaż stacji. To jednak nie wszystko niezbędne będzie również uzyskanie zgody na montaż licznika poboru prądu oraz ustalić termin montażu urządzenia z dostawcą energii (należy również pamiętać, że taryfa dla osób ładujących samochody elektryczne może być inna od standardowej). Inaczej sprawa wygląda, gdy deweloper samodzielnie zadecyduje o montażu stacji, jeszcze zanim budynek trafi na rynek. Wtedy to przyszli właściciele mieszkań (i przynależnych do nich stacji ładowania) nie muszą załatwiać żadnych formalności.

Stacje ładowania w garażach podziemnych – wyzwania

Choć idea stacji ładowania w garażu podziemnym wydaje się atrakcyjna, istnieją również pewne wyzwania do pokonania. Konieczne jest dostosowanie infrastruktury garaży podziemnych do potrzeb ładowania pojazdów elektrycznych, w tym zapewnienie odpowiedniej ilości złączy i dostępu do energii elektrycznej. Ponadto, ważne jest, aby stacje ładowania były kompatybilne z różnymi modelami samochodów elektrycznych. W przyszłości możemy spodziewać się coraz większego rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, w tym stacji w garażach podziemnych. To krok w kierunku bardziej zrównoważonej i ekologicznej mobilności. W miarę jak technologia stacji ładowania się rozwija, ładowanie pojazdów elektrycznych stanie się jeszcze bardziej wygodne i dostępne.

Plugbox Europe to producent i dystrybutor stacji ładowania. W swojej ofercie posiadamy stacje AC i DC. Posiadamy również autorskie oprogramowanie Communev, pozwalające zarządzać stacjami. Chcesz poznać ofertę? Zadzwoń do nas, pozostaw maila – już skorzystać z formularza kontaktu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top