PlugBox

Stacje ładowania dla społeczności lokalnych – popraw ich dostępność z Communev

Według danych Licznika Elektromobilności na koniec października 2023 roku w Polsce funkcjonowało 3 166 ogólnodostępnych stacji ładowania, co przy rekordowym zainteresowaniu samochodami elektrycznymi sprawiło, że na jedną stację ładowania przypada ponad 8 pojazdów! Czy oznacza to, że infrastruktura ładowania nie nadąża za pędzącą popularnością elektryków? A jeśli tak – to jakie rozwiązania powinnyśmy wdrożyć, aby zapewnić dostęp do ładowarek dla każdego kierowcy? Porozmawiamy dziś o popularności stacji prywatnych, współdzieleniu stacji ładowania oraz o tym, dlaczego powinniśmy działać lokalnie. Gdzie w tym wszystkim znajdzie się Communev i czy stacje publiczne to przeżytek? Sprawdź!

Spis treści:

„Ekspansja sieci ładowania wiąże się z potrzebą inwestycji. To właśnie to – oraz stosunkowo niska liczba pojazdów elektrycznych, w porównaniu do poruszających się po drogach „spalinówek” powoduje, że wiele osób obawia się, że inwestycja ta nie przyniesie w przyszłości zysków. Jednak fakty są zupełnie inne.”

Wciąż mało stacji ładowania – jak to rozwiązać?

Ekspansja sieci ładowania wiąże się z potrzebą inwestycji. To właśnie to – oraz stosunkowo niska liczba pojazdów elektrycznych, w porównaniu do poruszających się po drogach „spalinówek” powoduje, że wiele osób obawia się, że inwestycja ta nie przyniesie w przyszłości zysków. Jednak fakty są zupełnie inne. Jeszcze w 2021 r. szacowano, że liczba elektryków na drogach Unii Europejskiej osiągnęła 2 miliony samochodów. Na ten moment, w samej Polsce osiągnęliśmy pułap 90.000 samochodów elektrycznych (wg PSPA – Licznik Elektromobilności). A nie zapominajmy – ich liczba stale wzrasta.

Chętnych do ładowania nie będzie więc brakować. Nie zapominajmy również, że już o II kwartału 2024 zacznie obowiązywać rozporządzenie AFIR, które będzie rewolucją w branży elektromobilności. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 kwietnia 2024 roku i będzie obowiązywało w każdym państwie członkowskim bezpośrednio, bez potrzeby implementacji. Do kwietnia Polska musi zmierzyć się z rozwiązaniem największych problemów – takich jak niska dostępność infrastruktury ładowania, szczególnie stacji szybkiego ładowania DC, jak również niską dostępnością ładowarek na trasach mniej uczęszczanych. Problemem okazać się może brak stacji w mniejszych miastach i obszarach wiejskich.

Rozporządzenie AFIR można nazwać rewolucją rynku motoryzacji. Jego założenia są bardzo ambitne i mogą znacząco wpłynąć na popularność pojazdów elektrycznych nie tylko w naszym kraju, lecz również w całej UE.

Stacje ładowania publiczne vs prywatne – czego szukają kierowcy?

W ostatnim wpisie rozważaliśmy, czy kierowcy preferują szybkie czy wolne ładowarki. Dziś skupiamy się na miejscu ładowania! Co ciekawe, wbrew pozorom większość kierowców preferuje ładowanie we własnych czterech ścianach od publicznych stacji! Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest ładowanie z domowego gniazdka lub wallboxa. Częstym argumentem za są niższe koszty oraz wygoda podłączenia pojazdu na noc. Znacząca część kierowców stacje publiczne wybiera wyłącznie w trasie. Najczęstszym powodem jest brak możliwości produktywnego spędzenia czasu i potrzebę „odebrania” pojazdu spod ładowarki.

Wydaje się jednak, że odpowiedź na tą potrzebę kierowców nie jest uwzględniana na rynku. Stacje publiczne pojawiają się zwykle w miejscach o zwiększonym ruchu (autostrady, stacje benzynowe, hotele, galerie handlowe), co dla kierowców „domatorów” wiąże się z potrzebą pojechania w konkretne miejsce i czekania na naładowanie pojazdu.

Rozwiązaniem, które zaspokoiłoby potrzebę wygody i dostępności w zasięgu kilku kroków, mogłoby być umiejscowienie stacji publicznych w miejscach, które standardowo w takie ładowarki wyposażone nie są. Mowa tu o parkingach osiedlowych czy parkingach naziemnych i podziemnych przy budynkach mieszkalnych. Instalacja ładowarek na terenie osiedli mieszkaniowych pozwoliłaby kierowcom na łatwiejszy dostęp do ładowania podczas codziennych czynności – bez konieczności inwestowania pieniędzy.

Działajmy lokalnie – współdzielenie stacji na osiedlach i parkingach

Współdzielenie stacji ładowania wydaje się być rozwiązaniem, na które czekaliśmy. Montując lokalne huby, przeznaczone dla potrzeb okolicznych mieszkańców i firm, zagwarantowalibyśmy wygodny dostęp do ładowarek. Wspólna inicjatywa umieszczania stacji ładowania na osiedlach i parkingach to realny krok w stronę bardziej przyjaznej dla środowiska mobilności. Stacje ładowania na terenie osiedli i publicznych parkingów znacząco ułatwią życie posiadaczom pojazdów elektrycznych.

Wyobraź sobie, że wracając wieczorem do domu, nie musisz martwić się o to, czy znajdziesz wolną stację ładowania. Nie musisz też płacić kroci na szybkich publicznych stacjach ładowania, aby szybciej pojechać do domu. Nie musisz też martwić się, że samochód zdąży się naładować do rana. I co najważniejsze – nie musisz inwestować we własną ładowarkę.

Właśnie dlatego umieszczanie tych punktów w miejscach takich jak osiedla mieszkaniowe czy parkingi publiczne ma sens. To nie tylko udogodnienie dla mieszkańców, ale też sposób na promowanie ekologicznego podejścia do transportu. Możesz po prostu podłączyć swój samochód do ładowarki na parkingu przed blokiem i cieszyć się komfortem ładowania w swojej okolicy.

Bezczynność stacji ładowania i cena inwestycji – mamy rozwiązanie!

Większość raportów obejmuje dane o publicznych stacjach ładowania. Jeśli wziąć pod uwagę popularność rozwiązania jakim są domowe stacje ładowania, może okazać się, że liczba ładowarek w Polsce jest znacznie większa. Również wśród naszych klientów bardzo często pojawiają się o domowe wallboxy.

Nasuwa to pytanie: A gdyby każdy właściciel domowej stacji ładowania zdecydował się udostępnić ją innym osobom?

Wystarczy, że właściciel prywatnej stacji zamontuje ją w miejscu, w którym będzie miał możliwość udostępnienia jej innym użytkownikom. Może to być podjazd pod domem, brama czy płot domu, parking firmowy. Możliwości jest wiele! Co ciekawe, Polacy są za! Większość zapytanych przez nas klientów jest zainteresowana, aby teraz, czy w przyszłości udostępnić swoją stację ładowania innym kierowcom. Stwarza to nowe możliwości na rynku, które do tej pory nie zostały wyraźnie zaznaczone.

Communev szansą na zmianę losu pojazdów elektrycznych w Polsce?

Communev powstał właśnie dla takich osób – dla których ważny jest komfort i swoboda, jaką niesie własna stacja ładowania. Takie osoby są również świadome, że przez większość czasu stoi ona nieużywana. Dzięki Communev możesz podłączyć swoją stację do sieci oraz dowolnie wybrać stawkę za ładowanie. Twoja stacja dołączy do innych osób, które lokalnie rozwijają sieć ładowania!

Dowiedz się, co możesz zyskać dołączając do sieci Communev: https://communev.eu/ – lub skorzystaj z formularza kontaktowego, gdzie chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Scroll to Top