PlugBox

Obowiązkowe terminale płatnicze przy stacjach ładowania – gdzie, od kiedy?

Czy zbliża się prawdziwa rewolucja w zakresie ładowania elektryków? Rozporządzenie AFIR wprowadza nowe wymogi. Jedną z kluczowych zmian jest obowiązek wyposażenia stacji ładowania w terminale płatnicze. Ma to na celu przyśpieszenie rozwoju infrastruktury ładowania w Europie. Jakie terminy zawarto w najnowszym rozporządzeniu? O tym w dzisiejszym wpisie.

Spis treści:

  • Unijne rozporządzenie AFIR – wszystko co musisz wiedzieć o zmianach metody płatności za ładowania na stacjach
  • Od kiedy stacje ładowania będą musiały być wyposażone w terminale płatnicze?
  • Co jeszcze zmienia rozporządzenia AFIR? Limity odległości, minimalna liczba stacji na trasie
  • Płatność kartą za ładowanie na stacjach ładowania – zalety rozwiązania
  • Czy każda stację ładowania można wyposażyć w terminal płatniczy?

„Rozporządzenie AFIR (Alternative Fuel Infrastructure Regulation), mające na celu regulować aspekt paliw alternatywnych (również ładowania pojazdów), wchodzi w życie w kwietniu 2024 roku we wszystkich krajach państwa członkowskich. Zmiany w transporcie, jakie za sobą niesie, mogą być prawdziwą rewolucją na drogach.

Unijne rozporządzenie AFIR – wszystko co musisz wiedzieć o zmianach metody płatności za ładowania na stacjach

Rozporządzenie AFIR (Alternative Fuel Infrastructure Regulation), mające na celu regulować aspekt paliw alternatywnych (również ładowania pojazdów), wchodzi w życie w kwietniu 2024 roku we wszystkich krajach państwa członkowskich. Zmiany w transporcie, jakie za sobą niesie, mogą być prawdziwą rewolucją na drogach.

Co najbardziej zwróciło uwagę polskich kierowców pojazdów elektrycznych – a także właścicieli infrastruktury ładowania – to nowy wymóg – każda stacja ładowania będzie musiała być wyposażona w terminal, umożliwiający płatność kartą. Już teraz możemy przewidzieć, że w Polsce pojawią się setki nowych stacji ładowania – gotowych do wyposażenia w terminal płatniczy. Również my poczyniliśmy kroki w tym kierunku, dlatego wszystkie stacje ładowania od Plugbox Europe można wyposażyć w terminal do płatności kartą.

Od kiedy stacje ładowania będą musiały być wyposażone w terminale płatnicze?

Wymogi rozporządzenia obowiązują od 1 kwietnia bieżącego roku (2024). Oznacza to, ze każda stacja publiczna powinna posiadać terminal płatniczy oraz cennik, zapewniający przejrzystość cen za ładowanie już za kilka miesięcy.

Co jeszcze zmienia rozporządzenia AFIR? Limity odległości, minimalna liczba stacji na trasie

Nie tylko płatnościami stoją zmiany – Unia Europejska przygotowała dla nas jeszcze kilka niespodzianek. Po pierwsze, obowiązkowe stanie się dostosowanie mocy stacji ładowania do liczby zarejestrowanych pojazdów. Nowy wymóg to 1,3 kW na każdy zarejestrowany samochód elektryczny i 0,8 kW na każdą zarejestrowaną hybrydę typu PHEV. W praktyce oznacza to, że operatorzy stacji ładowania muszą być przygotowani na znaczne zwiększenie mocy w ciągu najbliższych lat.

– Szybkie stacje ładowania (DC) cieszą się dużą popularnością, ale nie ukrywamy – brak jest takiej infrastrukty w Polsce. Pomijając kwestie techniczne i problemy z dostosowaniem przyłącza – większość inwestorów obawia się stawiać szybkie stacje, wiedząc, że koszty takiego rozwiązania są znacznie wyższe, a rynek elektryków dopiero nabiera rozpędu. Jednak kierowcy jasno wskazują, że mają swoje preferencje – i jest to szybsze ładowanie. Mamy nadzieję, że AFIR przyśpieszy transformacje i za zwiększeniem liczby pojazdów na drogach, zwiększy się liczba stacji ładowania.

W perspektywie dwóch lat, na głównych trasach transportowych w Unii Europejskiej, stacje ładowania o mocy minimum 400 kW mają być dostępne co 60 km w obu kierunkach. Do 2027 roku, moc tych stacji musi zostać zwiększona do przynajmniej 600 kW. W Polsce, z jej 7,5 tys. km tras, oznacza to konieczność znaczącego zwiększenia mocy infrastruktury ładowania, aby sprostać przewidywanemu dynamicznemu rozwojowi rynku elektromobilności.

Płatność kartą za ładowanie na stacjach ładowania – zalety rozwiązania

Nowe rozporządzenie AFIR stawia na płatność kartą jako główną formę rozliczenia na stacjach ładowania. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla kierowców, jak i operatorów stacji. Płatność kartą zapewnia szybkość, bezpieczeństwo i wygodę transakcji, co przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności infrastruktury ładowania dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Z pewnością zwiększy to popularność „elektryków”.

W elektryfikacji transportu chodzi również o wygodę. Jak inaczej zachęcić kierowców do zmiany środka transportu? – mówi prezes Plugbox Europe, dr inż. Artur Dudziak – Obowiązkowe terminale to kolejny krok, aby więcej kierowców przesiadło się na samochody elektryczne. Oczywiście, że aplikacje mają mnóstwo zalet i sam jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Ale sam widzę korzyści – chociażby w podróży, również w innych krajach, płatność kartą jest znacznym ułatwieniem.

Czy każda stację ładowania można wyposażyć w terminal płatniczy?

Zgodnie z nowymi regulacjami, każda stacja ładowania będzie zobowiązana do posiadania terminali płatniczych. Jest to krok w stronę standaryzacji i unifikacji usług na rynku ładowania pojazdów elektrycznych. Nie oznacza to, że wszystkie modele dostępna na rynku są dostosowane do takiej zmiany. Pamiętaj, żeby upewnić się, że kupowana na użytek publiczny stacja spełnia ten wymóg – inaczej, w przyszłości będziesz zmuszony do zmian. Możesz wybrać jedną ze stacji dostępnych w naszej ofercie. Każdy model od Plugbox Europe umożliwia wyposażenie stacji w terminal płatności. Zapraszamy do kontaktu!

Scroll to Top