PlugBox

Czy budowa stacji ładowania jest trudna? Przebieg montażu ładowarki EV.

Budowa stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych może wydawać się skomplikowana, lecz proces ten, przeprowadzony przez specjalistów, zapewni odpowiednie funkcjonowanie urządzenia przez wiele lat. Montaż ładowarki EV obejmuje kilka kluczowych kroków, takich jak wybór odpowiedniego miejsca, przygotowanie infrastruktury elektrycznej oraz instalację urządzenia. Często pytacie nas jak przebiega proces montażu stacji, jakie kroki powinniście podjąć celem przygotowania miejsca do montażu – w dzisiejszym wpisie odniesiemy się do wszystkich wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Montaż stacji ładowania – pierwsze kroki

Decyzja o postawieniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych to pierwszy krok wspierający rozwój elektromobilności. Każdego dnia w Polsce przybywa więcej pojazdów elektrycznych. Patrząc na aktualny wzrost liczby EV, dotychczasowa infrastruktura ładowania już teraz przestaje spełniać potrzeby kierowców. Budowa stacji to inwestycja w przyszłość. Warto pamiętać, że od stycznia 2025 roku posiadanie stacji ładowania stanie się obowiązkiem dla wielu osób fizycznych oraz firm.

Temat budowy stacji ładowania jest wielokrotnie poruszany na forach, jak również w przesyłanych do nas prywatnie wiadomościach. To dowód na rosnące zainteresowanie społeczeństwa elektrycznymi pojazdami i potrzebą zapewnienia miejsc do ich ładowania. Warto zrozumieć, że montaż stacji ładowania jest o tyle istotny, że wpływa na skuteczność, wytrzymałość i możliwości wykorzystania stacji ładowania. Przyjrzyjmy się więc całemu procesowi.

Wybór urządzenia – stacje ładowania od Plugbox Europe

Wybór odpowiedniego urządzenia to kluczowy element procesu budowy stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Istotne jest dostosowanie urządzenia do konkretnych potrzeb kierowców oraz lokalizacji, co pozwala na optymalne wykorzystanie infrastruktury ładowania. Inne modele stacji polecane są dla osób prywatnych, inne jako stacje ogólnodostępne. Aby poznać różnice między naszymi stacjami, zachęcamy do zapoznania się z wpisem dotyczącym różnic między stacjami AC i DC.

Jednym z renomowanych dostawców stacji ładowania jest Plugbox Europe, który oferuje szeroką gamę rozwiązań dostosowanych do różnych potrzeb i warunków. Wybierając stację ładowania od Plugbox Europe, możemy mieć pewność, że otrzymujemy produkt wysokiej jakości, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wydajności. Sprawdź naszą ofertę i zapytaj o stacje.

Jakie wymagania należy spełnić podczas budowy stacji ładowania? Ustawa o elektromobilności.

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce podlega pewnym przepisom i wymaganiom, które są określone przez odpowiednie instytucje regulujące. Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. w pełni regulują wszelkie obszary związane z elektromobilnością oraz rozpowszechnianiem paliw alternatywnych.

Wybór, przygotowanie miejsca pod stację ładowania – zgłoszenie robót budowlanych

Jeśli wybór lokalizacji jest już za nami, należy uzyskać wymagane zgody. W przypadku stacji montowanych w domu czy garażu prywatnym, do których posiadasz tytuł prawny, nie musisz posiadać pozwolenia. W przypadku stacji montowanej przy drogach publicznych, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, jak również uzyskać zgodę zarządcy dróg. Prawo wskazuje również, że zgoda wymagana jest przy montażu stacji przy budynkach uznawanych za zabytki.

Inaczej wygląda kwestia montażu stacji ładowania na parkingach, galeriach i podobnych. W tym wypadku powinieneś rozpocząć od rozmów z inwestorem, aby ustalić stan prawny terenu. Wiele zależy od rodzaju kontraktu, jaki podpisałeś w inwestorem.

Dokumentacja do odbioru UDT stacji ładowania

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy „Stacje ładowania i punkty ładowania stanowiące element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego w zakresie ich bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji podlegają badaniom technicznym przeprowadzanym przez UDT”. Ogólnodostępne stacje ładowania muszą spełniać określone wymogi techniczne i eksploatacyjne, które zapewnią bezpieczne korzystanie ze stacji ładowania. Kontrola Urzędu Dozoru Technicznego przebiega po ówczesnym zgłoszeniu (złożeniu wniosku o przeprowadzenie kontroli i odbioru stacji ładowania). UDT powinien wykonać odbiór stacji w przeciągu 30 dni od złożenia kompletnego wniosku.

Kto może wykonać montaż ładowarki EV?

Montaż stacji ładowania do pojazdów elektrycznych (EV) powinien być przeprowadzony przez profesjonalnego elektryka lub firmę zajmującą się instalacjami elektrycznymi, która ma doświadczenie w tego rodzaju pracach. Montaż ładowarki EV jest operacją związaną z elektryką i wymaga pewności, że instalacja jest przeprowadzona zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i przepisami prawnymi obowiązującymi w danej jurysdykcji.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych montażystów, którzy na co dzień pracują ze stacjami ładowania. Posiadają oni niezbędną wiedzę, która zagwarantuje, że stacja będzie działała prawidłowo i nie będzie stanowiła zagrożenia dla uczestników. Osoba zajmująca się montażem musi posiadać świadectwo kwalifikacji SEP G1 (uprawnienia elektryczne). Taka osoba nie tylko może zamontować urządzenia, ale też pomóc w wyborze stacji.

Nasza firma – Plugbox Europe – oferuje nie tylko gotowe rozwiązania, lecz również usługę montażu i serwisu. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych elektryków, którzy na co dzień zajmują się infrastrukturą ładowania. Jeśli poszukujesz montażysty, warto zajrzeć do zakładki Kontakt!

Otwórz się na elektromobilność i potrzeby Twoich klientów

Właśnie teraz, w dobie stopniowo postępującej popularyzacji elektromobilności w Polsce, jest idealny moment na zainwestowanie w związaną z nią infrastrukturę. Szczególnie, że zarządzanie stacją ładowania jest coraz łatwiejsze, dzięki usługom operatorów stacji ładowania (CPO). Takim operatorem jest również Communev, system zarządzania ładowarkami EV.

Plugbox Europe to producent i dystrybutor stacji ładowania. W swojej ofercie posiadamy stacje AC i DC. Chcesz poznać ofertę? Zadzwoń do nas, pozostaw maila – lub skorzystaj z formularzu kontaktu!

Scroll to Top