Stabilny wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce nie idzie w parze ze zwiększeniem liczby stacji ładowania. Elektromobilność wciąż jest tematem obcym dla wielu Polaków, owianym wieloma mitami. Stąd też niewiele z nich decyduje się na zakup pojazdów elektrycznych – oraz, co za tym idzie – stacji ładowania. Polska zajmuje ostatnie miejsca w Europie, jeśli chodzi o rozwój ogólnodostępnej infrastruktury ładowania. Czy współdzielenie stacji ładowania może rozwiązać problem braku stacji ładowania, szczególnie na wsiach i w małych miastach? O tym w dzisiejszym wpisie.
Spis treści:
- Jak rozumieć współdzielenie infrastruktury ładowania?
- Stacje ładowania w prywatnych rękach – jak dołączyć je do sieci?
- Ładowanie firmowej floty, a zapobieganie bezczynności ładowarek.
- Inwestycja w stacje ładowania przynosząca realne zyski.
- Communev, jako odpowiedź na problemy z rozwojem stacji ładowania w Europie
Jak rozumieć współdzielenie infrastruktury ładowania?
Współdzielenie infrastruktury ładowania odnosi się do praktyki, w której stacje ładowania elektrycznych pojazdów są udostępniane lub współużytkowane przez różnych użytkowników, zarówno prywatnych, jak i firmy. To podejście ma na celu zwiększenie dostępności i wykorzystania stacji ładowania oraz efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, bez względu na to, czy docelowo należała ona wyłącznie do jednego kierowcy (lub określonej grupy użytkowników). Współdzielenie infrastruktury ładowania może przyjmować różne formy, takie jak:
- Udostępnianie stacji ładowania przez osoby prywatne: Osoby posiadające prywatne stacje ładowania w swoich domach lub na swoich nieruchomościach mogą umożliwić innym użytkownikom ładowanie swoich pojazdów elektrycznych. Udostępnienie może przebiegać za opłatą lub w ramach umów współdzielenia zysków. Jest to możliwe dzięki systemowi Communev, która pozwala użytkownikom samodzielnie decydować o dostępności stacji oraz koszcie ładowania.
- Współdzielenie publicznych stacji ładowania: W miastach i na autostradach często znajdują się publiczne stacje ładowania, które mogą być wykorzystywane przez różnych użytkowników. Możesz podłączyć swój pojazd do takiej stacji, płacąc za zużytą energię lub czas ładowania. Problemem z publicznymi stacjami jest jednak niewielka dostępność oraz ogrom aplikacji, które trzeba zainstalować, aby opłacić ładowanie pojazdu. Przyglądając się rynkowi aplikacji do zarządzania stacjami ładowania, można zauważyć, że wiele stacji posiada inny system, co wiąże się z przygotowaniem kolejnych aplikacji, zajmujących miejsce w telefonie. Wiele producentów stacji ładowania wymusza korzystanie z własnego systemu. Communev może być jednak podłączony pod każdą stację ładowania, obsługującą protokół OCPP 1.6 i wyższy.
- Współdzielenie firmowych stacji ładowania: W przypadku firm i organizacji posiadających floty pojazdów elektrycznych, stacje ładowania mogą być współużytkowane przez różne pojazdy w ramach jednej floty. Jednak nieczęsto zdarza się, że pojazdy są podłączone do firmowej stacji ładowania przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Aby zapobiec bezczynności stacji ładowania oraz stworzyć możliwość pasywnego przychodu dla firmy, warto udostępnić infrastrukturę ładowania poza godzinami korzystania z niej przez pracowników.
Współdzielenie infrastruktury ładowania ma wiele zalet. Po pierwsze, zwiększa dostępność stacji ładowania, co sprawia, że elektromobilność staje się bardziej wygodna i atrakcyjna dla użytkowników. Po drugie, może to zmniejszyć koszty inwestycji w infrastrukturę ładowania, ponieważ wiele osób lub organizacji może wspólnie korzystać z jednej stacji. Po trzecie, promuje to bardziej efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych, co może przyczynić się do zmniejszenia obciążenia sieci elektrycznych w okresach wysokiego zapotrzebowania.
Stacje ładowania w prywatnych rękach – jak dołączyć je do sieci?
Możesz dołączyć swoją prywatną stację ładowania do ogólnodostępnej sieci, aby pomóc w rozwoju infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Wbrew pozorom takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Jeśli jesteś osobą prywatną i zastanawiasz się nad zakupem stacji ładowania, jednak obawiasz się kosztów – współdzielenie stacji ładowania z innymi użytkownikami zapewni nie tylko szybki zwrot z inwestycji, ale w przyszłości może stać się źródłem dochodu pasywnego. Dołączenie do sieci Communev jest niezwykle proste – musisz posiadać stację ładowania, a ta stacja musi posiadać protokół OCPP 1.6 lub wyższy. Nie ma znaczenia producent stacji, czy jest to stacja AC czy DC – wspomniane wyżej wymogi są jedynymi. Więcej o dołączeniu do Communev przeczytasz na stronie: https://communev.eu/
Ładowanie firmowej floty, a zapobieganie bezczynności stacji ładowania
Inwestycja w stacje ładowania przynosząca realne zyski
Communev, jako odpowiedź na problemy z rozwojem stacji ładowania w Europie
Plugbox Europe to producent i dystrybutor stacji ładowania. W swojej ofercie posiadamy stacje AC i DC. Posiadamy również autorskie oprogramowanie Communev, pozwalające zarządzać stacjami. Chcesz poznać ofertę? Zadzwoń do nas, pozostaw maila – już skorzystać z formularza kontaktu!
Pingback: Ładowanie samochodu elektrycznego - towar czy usługa? - PlugBox
Pingback: 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć, przed zakupem stacji ładowania! - PlugBox